Kobaylarda adriamisinde oluşturulan serbest radikal aracılıklı böbrek toksisitesinde membran fosfolipid düzeyleriyle (Na+K+)-ATPaz aktivitesinin incelenmesi ve vitamin E'nin etkisi
The Examination of membrane phospholipid levels and (Na+K+)-ATPase activity and the effect of vitamin E on the kidney toxicity in guinea pig with free radical mediatör which is formed with adriamycin
  1. Tez No: 48435
  2. Yazar: ŞEHRİ ELBEG
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
6. O Z E T Bu çalışmada kobaylarda deneysel olarak adriamisinle oluşturulan böbrek korteks hasarının mekanizması ve E Vitamininin antioksidan etkisi incelendi. Adriamisin / Vitamin E grubunun ortalama böbrek korteks dokusu MDA düzeyleri adriamisin ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük bulundu. (Na+K+)- ATPaz enzim aktivitesi adriamisin verilen grupta belirgin bir şekilde yükselirken, adriamisin / E Vitamini grubunda anlamlı bir şekilde düşüş göstermiştir. Kontrol grubuna göre adriamisin grubunda fosfatidil gliserol, fosfatidil inositol ve fosfatidil serin anlamlı derecede yükselirken fosfatidil etanolamin ve fosfatidil kolin anlamlı derecede düşmüştür. E Vitamini uygulanan grupta fosfatidil etanolamin, fosfatidil gliserol, fosfatidil kolin düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte çok az yükselmiştir. Fosfatidil inositol ve fosfatidil serinin ise kantitatif değerleri hiç değişmemiştir. Bu bulgular, adriamisinin serbest radikal oluşumuna neden olduğunu ve membran fosfolipid bileşimini değiştirerek (Na+K+)-ATPaz aktivitesini yükselttiğini, E Vitamininin ise bu parametreler üzerinde koruyuculuk etkisinin olduğunu ancak fosfolipidler üzerinde etkili olmamasını kullandığımız doza bağlı olduğunu göstermektedir. 99
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the kidney cortex injury mechanism formed in guinea pig with adriamycin and the role of vitamin E as an antioksidant have been investigated. The mean kidney cortex tissue MDA level of Adriamycin A/itamin E was found significantly lower than the adriamycin and the control group. While the (Na+K+)-ATPase enzyme activity increased significantly in the group to which adriamycin was given, it showed a significant decrease in Adriamycin / Vitamin E group. The phosphatidylglycerol, phosphatidylinositol and phosphatidylserine increased significantly in the adriamycin group according to the control group. On the other hand the phosphatidyl- ethanolamine and phosphatidylcholine decreased significantly. In the group to which vitamin E was applied, the phosphatidylethanolamin, phosphatidylglycerol, phosphatidylcholine levels statisticly showed a very smoll increase although it wasn't meaningful. The canditative values of phosphatidylinositol and phosphatidylserine did not change. These findins show that; the adriamycin causes free radical forming and increases the activity of (Na+K+)-ATPase by changing the membrane phospholipid composition although vitamin E has a proctective effect on these parameters it wasn't effective on the phospholipids because of the dose we had used. 100