Whey proteini izolatının deneysel kronik pankreatit modelinde koruyucu etkilerinin araştırılması
Assessment of whey protei̇n isolate's preventive effects on experimental model of chronic pancreatitis
- Tez No: 412690
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALNIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
kronik pankreatit, sık görülmeyen ve pankreasta ilerleyici hasara neden olan bir hastalıktır. Toksik, obstrüktif, metabolik, genetik birçok etiyolojik nedeni olabilir. Hastalığın patogenezinde oksidatif stres ve inflamatuvar mekanizmalar önemli rol almaktadır. Mekanizması tam olarak anlaşılamamış bu hastalığın günümüzde küratif bir tedavisi mevcut değildir. Çalışmamızda, anti oksidan ve anti inflamatuvar etkileri olduğu bilinen whey proteininin kronik pankreatitten koruyucu etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 49 adet erkek, sprague-dawley cinsi rat 7 gruba ayrıldı: 1. Grup: Oral yoldan whey proteini izolatı gün aşırı verildi. 14. Gün sakrifasyon uygulandı. 2. Grup: DBTC ile pankreatit modeli oluşturuldu ve 14. Gün sakrifasyon uygulandı. 3. Grup: DBTC ile pankreatit modeli oluşturuldu ve ratlara oral yoldan gün aşırı whey proteini izolatı verildi. 14. Gün sakrifasyon uygulandı. 4. Grup: Kontrol grubu olarak belirlendi 5. Grup: Oral yoldan whey proteini izolatı gün aşırı verildi. 28. Gün sakrifasyon uygulandı. 6. Grup: DBTC ile pankreatit modeli oluşturuldu ve 28. Gün sakrifasyon uygulandı. 7. Grup: DBTC ile pankreatit modeli oluşturuldu ve ratlara oral yoldan gün aşırı whey proteini izolatı verildi. 14. Gün sakrifasyon uygulandı. Çalışma sonunda biyokimyasal değerlendirme ve MDA ölçümü için kan örnekleri, histopatolojik inceleme ve NFκB, İL-6, TGF-β, TNF-α için pankreas doku örnekleri alındı. Whey proteini tedavi grubu, 28.gün pankreatit grubu ile karşılaştırıldığında, AST, ALP, Amilaz, Lipaz gibi biyokimyasal parametrelerde; oksidatif stres belirteci olan MDA düzeylerinde; hastalık patogenezinde önemli olan NFκB ve TGF-β düzeylerinde iyileşme saptandı.
Özet (Çeviri)
Chronic pancreatitis is an uncommon disease and it causes progressive damage in the pancreas. There are many causes of the disease as toxic, obstructive, metabolic, genetic. Oxidative stres and inflamatory mechanisms are important at pathogenesis. Exact mechanism of chronic pancreatitis is unknown and today, there is no curative treatment method. The aim of our study was assessment of protective effect of whey protein on chronic pancreatitis which has known anti-oxidative and anti-inflamatory effects. For this reason, 49 male, sprague dawley rats divided into 7 groups: 1. Group: Whey protein isolate was given orally on alternate days. Sacrified at day 14. 2. Group: Pancreatitis model formed by DBTC and sacrified at day 14. 3. Group: Pancreatitis model formed by DBTC and whey protein isolate was given orally on alternate days. Sacrified at day 14. 4. Group: Rats were accounted of control. Sacrified at day 28. 5. Group: Whey protein isolate was given orally on alternate days. Sacrified at day 28. 6. Group: Pancreatitis model formed by DBTC and sacrified at day 28. 7. Group: Pancreatitis model formed by DBTC and whey protein isolate was given orally on alternate days. Sacrified at day 28. At the end of the study, blood samples for biochemical tests and MDA and pancreas tissue samples for histopahological tests, NFκB, IL-6, TGF-β, TNF-α PCR tests, were taken.