Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan olgularda serum ısı şok protein düzeyleri
Serum heat shock protein levels in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 412695
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) stabil dönemde olan hastalarda hava yollarında kronik inflamatuvar bir durum mevcuttur. Hem sigara içenlerde hem de KOAH'lı olgularda oksidatif yük artmıştır ve oksidan-antioksidan dengesizliği KOAH patogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; KOAH'da; çeşitli stres durumlarında salgılanan stres proteinlerinin [HSP27, HSP70, HSP60, HSP90, CyPA] düzeylerinin saptanması ve çeşitli parametrelerle (inflamatuvar, oksidatif, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi) olan ilişkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya kontrol grubu olarak 16'sı sigara içmeyen sağlıklı (Grup I), 14'ü sigara içen sağlıklı (Grup II) ve 50 stabil KOAH hastası (Grup III) alındı. Çalışma sonucunda ortalama HSP70 (p=0.113), HSP90 (p=0.833), HSP60 (p=0.133) ve CyPA (p=0.699) düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation is present on airways of patients with stable COPD. Oxidative load is increased in both smokers and patients with COPD and oxidant-antioxidant imbalance plays a role in the pathogenesis of COPD. The aim of this study was determining the level of stress proteins secreted by various stress conditions [HSP27, HSP70, HSP60, HSP90, CyPA] and the relationship of stress proteins with various parameters (inflammatory, oxidative, functional status, quality of life) in COPD. Eighty persons included into the study; 16 healthy non-smokers (Group I), 14 healthy smokers (Group II) and 50 patients with stable COPD (Group III). The levels of HSP70 (p = 0.113), HSP90 (p = 0.833), HSP60 (p = 0.133), and CyPA (p = 0.699) did not show any statistically significant difference between the groups.