Böbrek hasarı saptanan hastalarda serum serbest hafif zincir düzeyleri ile ilişkili parametreler
Parameters associated with serum free light chain levels in patients with renal damage
- Tez No: 674023
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Serum serbest hafif zincirleri (sSHZ) plazma hücreleri tarafından immunoglobulinler ile birlikte üretilir ve plazmaya salınır. sSHZ'nin monoklonal artışı plazma hücre hastalıklarında görülürken poliklonal artışı başta böbrek hastalıkları olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda kronik böbrek hasarı (KBH) hastalarında poliklonal sSHZ artışının son dönem böbrek hastalığına (SDBH) ilerleme ve mortalite için risk faktörü olduğu öne sürülmüştür. Biz bu çalışmamızda akut böbrek hasarı (ABH) veya KBH saptanmış hastalarda sSHZ düzeyinin hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları ve böbrek hasarı göstergeleriyle olan ilişkisini ve bu hastalarda izlemde mortalite ve SDBH'ye ilerleme üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: 06/01/2016-24/05/2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve/veya Nefroloji BD kliniğine yatırılarak tanı ve tedavisi yürütülen, sSHZ düzeyine bakılmış ve en az 6 ay merkezimizin izleminde kalmış 2038 hasta çalışmaya alındı. sSHZ ölçümü Freelite (The Binding Site Group Ltd. Birmingham, UK) ile yapıldı. Monoklonal gammopatisi olan (n=60), kantitatif olarak sSHZ düzeylerine ulaşılamayan (n=34), serum serbest kappa HZ/lambda HZ oranı böbrek hasarındaki referans aralık olan 0,37-3,17 aralığının dışında kalan hastalar (n=37) ve 6 aydan kısa süreli izlemde kalan (n=774) hastalar çalışmadan dışlandı. Primer sonlanım noktası SDBH'ye ilerlemek ve mortalite olarak belirlendi. İzlemlerinin ilk 6 ayı içinde primer sonlanım noktasına ulaşan hastalar çalışmaya dahil edildi (n=124). Çalışmaya toplam 1268 olgu dahil edildi. Böbrek hasarı saptanmayan olgular kontrol grubu olarak ele alındı (n=171). Böbrek hasarı saptanan hastalar ABH (n=67), KBH (n=953), KBH zemininde ABH (n=77) olarak 3 gruba ayrıldı. Bu 4 grup olgunun özellikleri karşılaştırıldı. Daha sonra böbrek hasarı saptanan hastalar sSHZ düzeylerine göre çeyrekliklere ayrılarak analiz edildi. Gruplar arası sağkalım analizleri yapıldı. sSHZ düzey artışı, SDBH'ye ilerleme ve mortalite için bağımsız risk faktörleri belirlendi. HZ parametrelerinin SDBH ve mortaliteyi öngörmede duyarlılık ve özgüllük analizleri yapıldı. İstatistiksel yöntem: Primer sonlanım noktalarından biri olan mortalite üzerine etkili olabileceği düşünülen tüm olası faktörlerin önemliliği tek değişkenli Cox'un oransal hazard regresyon analizi ile değerlendirildi. Mortalite üzerine en fazla belirleyici olan faktörler ise çok değişkenli Cox'un oransal hazard regresyon modeli oluşturularak araştırıldı. SDBH'ye ilerleme üzerine en fazla belirleyici olan etkenler ise çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Serum free light chains (cFLC) are produced by plasma cells with immunoglubulins and released into the plasma. While plasma cell disorders cause monoclonal increase of cFLC, polyclonal increase of cFLC occurs in various conditions. Previous studies suggest that polyclonal increase of cFLC in chronic kidney disease is a risk factor for progression to ESRD and mortality. In this study, we aim to investigate the relationship between cFLC and demographic characterisitcs, comorbidities and indicators of kidney damage of patients with AKI and CKD, and its effect on mortality and progression to ESRD during follow-up. Methods: Between 06/01/2016 and 24/05/2019, 2038 patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine Department of Nephrology outpatient clinic and/or were hospitalized in the Nephrology Department's service, whose cFLC levels were measured and followed up at our center for at least 6 months were included in the study. cFLC levels were measured using the Freelite (The Binding Site Group Ltd. Birmingham, UK) assays. Patients with monoclonal gammopathy (n=60), patients whose cFLC levels cannot be detected quantitatively (n=34), whose serum free kappa LC/lambda LC ratio was out of the reference range 0.37-3.17 in renal damage (n = 37) and patients who followed up less than 6 months (n=774) were excluded. Primary endpoints were determined to be progression to ESRD and mortality. Patients who reached primary endpoints in less than 6 months were included (n=124). Total number of participants in this study was 1268 cases. Patients without renal damage were considered as the control group (n = 171). Patients with renal damage were divided into 3 groups; AKI (n=67), CKD (n=953), AKI on CKD (n=77). The characteristics of these 4 groups were compared. After that patients with renal damage were studied in quartiles according to their cFLC levels. Survival analyzes were performed between groups. We analyzed the independent risk factors which caused increase cFLC and progression to ESRD and mortality. Statistical analyses: The significance of all possible factors thought to be effective on mortality, which is one of the primary endpoints, was evaluated with univariate Cox's proportional hazard regression analysis. The most determinant factors on mortality were investigated by creating a multivariate Cox's proportional hazard regression model. The most determinant factors on progression to ESRD were investigated by multivariate logistic regression analysis.