Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran hastalardan hepatit şüphesiyle mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen/verilen kan örneklerinde anti HCV görülme sıklığı
The frequency of prevalence of anti hcv in the blood samples that were sent to microbiology lab were taken from the patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University research and application Hospital for the suspect of hepatitis
  1. Tez No: 412711
  2. Yazar: EMRULLAH FAKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne 2010–2014 yılları arasında başvuran hastalardan Mikrobiyoloji laboratuvarına hepatit şüphesiyle gönderilen/verilen kan örneklerinde HCV antikorunun görülme sıklığı ve yıllar arasındaki dağılımları araştırılmıştır. 2010–2014 yılları arasında Mikrobiyoloji laboratuvarına hepatit şüphesiyle gönderilen/verilen toplam 22168 adet kan örneğinden 21409' u (% 96,1) negatif iken 759' unda (% 3,9) anti HCV testi pozitif bulunmuştur. 2010 yılında incelenen 1553 adet kan örneğinden 1480' ni (% 95,1) negatif iken, 73' ü (% 4,9) pozitif bulunmuştur. 2011 yılında incelenen 3341 kan örneğinden 3183' ü (% 95,1) negatif iken, 158' i (% 4,9) pozitif bulunmuştur. 2012 yılında incelenen 4435 adet kan örneğinden 4253' ü (% 95,8) negatif iken, 182'si (% 4,2) pozitif bulunmuştur. 2013 yılında incelenen 5183 adet kan örneğinden 5017' si (% 96,7) negatif iken, 166' sı (% 3,3) pozitif bulunmuştur. 2014 yılında incelenen 7656 adet kan örneğinden 7476' sı (% 97,6) negatif iken, 180' ni (% 2,4) pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The blood samples that were taken from the patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Research and Application Hospital between the years of 2010–2014 were sent to Microbiology lab for the suspect of hepatitis. In these blood samples, the frequency of antibody of HCV and its range in years have been researched. The results of 22168 blood samples that have been sent for the suspect of hepatitis to Microbiology lab between the years of 2010-2014, 21409 of them (% 96,1) are negative, of them 759 (% 3,9) results in anti HCV tests have been found positive. While from the 1553 blood samples that have been studied in 2010, 1480 of them (% 95,1) are negative, 73 of them (% 4,9) have been found positive. From the 3341 blood samples that have been studied in 2011, 3183 of them (% 95,1) are negative, 158 of them (% 4,9) have been found positive. While from the 4435 of blood samples that have been studied in 2012, 4253 of them samples (% 95,8) are negative, 182 blood samples of them (% 4,2) have been found positive. While from 5183 blood samples which have been studied in 2013, 5017 of them (% 96,7) are negative, 166 blood samples of them (% 3,3) have been found positive. While from the 7656 blood samples that have been studied in 2014, 7456 of them (% 97,6) are negative, 180 of them (% 2,4) have been found positive.