Vajinal duşun vajinal enfeksiyonlara etkisi
The effect of vaginal douching on vaginal infection
- Tez No: 282354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırma, vajinal inflamasyon tespit edilen kadınlarda vajinal duşu bırakmanın iyileşme oranlarına etkisini belirlemek amacıyla prospektif izlem araştırması olarak yapılmıştır. Veriler, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Kadın-Doğum Polikliniği'ne başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 148 kadından toplanmıştır. Kadınların tamamı vajinit tanısı almış olup %60.8 (n=90)'i vajinal duş yapmaktadır. Vajinal duş yapan kadınların bir kısmına vajinal duşu bırakmaları için eğitim verilirken diğer bir kısmı eğitim dışı bırakılmıştır. ?Vajinal Duşun Vajinal Enfeksiyonlara Etkisi? konulu eğitim neticesinde kadınların %86'sı vajinal duşu bırakmıştır. Kadınlar birinci muayeneden 3 ay sonra pap smear testi için ikinci muayeneye alındıklarında 43'ü vajinal duşu bırakmış, 47'si vajinal duş yapmaya devam etmiş ve 58'i birinci muayenede olduğu gibi vajinal duş yapmamaktadır. Araştırma verileri bu 3 grup üzerinden, bilgisayar ortamında SPSS for Windows 15.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)'nden aldıkları puanlar ve tedavi uygulama durumu bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as prospective follow up research to determine the effect of quitting vaginal douching on recovery rate in women who are diagnosed with vaginal inflammation. The data was collected from 148 women who fitted research criterion and resorted to Kahramanmaras Sutcu Imam University?s Obstetrics and Gynecology Polyclinic. The women had the diagnosis of vaginitis and 60.8% (n=90) were having vaginal douche. While some of the subjects who were vaginal douching were given training in order to give it up others were excluded from this training. As a result of the training ?The Effect of Vaginal Douching on Vaginal Infection? 86% of the women have quitted vaginal douching. When they have been called for the second examination for pap smear test 3 months after the first examination, 43 of the subjects have given up vaginal douching, 47 of them have continued vaginal douching and 58 of them have not been having it as in the first examination. Research data were evaluated among this three groups in a computerized setting by using SPSS for windows 15.0 statistical package programme. In terms of the points of the participants from Behaviours of Genital Hygiene Inventory and therapy application no significant difference has been found statistically (p>0.05) among the groups.