Behçet hastalarında IL-1 gen ailesi (cluster)polimorfizm sıklığı ve behçet hastalığı klinik bulguları ile olan ilişkisi
IL-1 fami̇ly gene polymorphi̇sms in pati̇ens wi̇th behçet ' S di̇sease and associ̇ati̇on wi̇th cli̇ni̇cal features of the behçet 'S di̇sease
  1. Tez No: 412723
  2. Yazar: ÜMİT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. VELİ ÇOBANKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Behçet Hastalığı (BH) tekrarlayan oral aft, genital ülser ve üveit ile karakterize kronik sistemik otoimmun inflamatuar bir hastalıktır. Pro-inflamatuar bir ajan olan IL-1 hemen hemen tüm vücut hücrelerini etkileyen ateş, B ve T lenfosit proliferasyonu, anjiogenezis gibi çeşitli fonksiyonlara sahip bir sitokindir. IL-1 proinflamatuar ajan olan IL-1α, IL-1β ve anti inflamatuar ajan olan IL-1 reseptör antagonist (IL-1Ra) olarak üç tiptir. Behçet hastalığında inflamasyondaki artış nedeniyle inflamasyon mekanizmasında rol alangenlerdeki, polimorfizm yada mutasyonların hastalığın gelişmesinde etkiliolabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda da IL-1 gen ailesinin polimorfizminin BH'larında sıklığının araştırılması ve klinik bulgular ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal Metot: Çalışmamıza 110 BH'dan oluşan vaka grubu ve 120 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Kontrol ve olgu gruplarına ait kan örneklerinden genomik DNA izolasyonu ticari kit PCR yöntemi ile gerçekleştirildi. Çalışma grubu ve kontrol grubu arasında allel sıklıkları ve saptanan genotipler karşılaştırılarak istatistiksel değerlendirme yapıldı. Hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna X2 uygunluk testi uygulandı. (SPSS programı versiyon 11.0, SPSS Inc, Chicago, IL, USA).
Özet (Çeviri)
Introductıon: Behçet disease (BD) is a chronic systemic autoimmune inflammatory disorder characterized by recurrent oral aphthae, genital ulsers and uveitis. IL-1 which is a proinflammatory agent is a cytokine with various functions almost affect all body cells, such as fever, B and T lymphocyte proliferation, angiogenesis. IL-1 has three types as proinflammatory agent IL-1α, IL-1β and anti-inflammatory agent receptor antagonist IL-1 (IL-1ra). Due to the increase in inflammation in Behcet's disease, polymorphisms or mutations are in genes involved in the inflammatory mechanisms thought to effective in the development of the disease. In our study, to investigate the frequency of polymorphisms of the IL-1 gene family in BD and to investigate the relationship with clinical findings were aimed. Methods: Case group of 110 BD patients and control group of 120 healthy volunteers were included to our study. Genomic DNA isolation from blood samples of the control and case groups was performed by commercial kit PCR method. Among the study group and the control group statistical analysis was performed by comparing Allele frequency and the genotypes detected. Conformity test applied to patients and the healty control group. (SPSS version 11.0, SPSS Inc, Chicago, IL, USA).