Lokal ileri ve metastatik küçük hücreli dışı akciğer karsinomlu hastalarda tedavi öncesi ve sonrası serum mirna ekspresyon düzeylerinin tedavi yanıtı ve sağkalım üzerine olan etkisinin araşırılması
Investigation of pretreatment and posttreatment serum micro-RNA expression levels 's effect on response of therapy and survival in patients with locally advanced and metastatic non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 412722
  2. Yazar: NAİL ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. GAMZE GÖKÖZ DOĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akciğer kanseri en sık görülen 2. ve en çok ölüme neden olan kanser hastalığıdır. Akciğer kanseri gelişiminde diğer tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi tümör supresör genlerde oluşan mutasyonlar ve protoonkogenler önemli yer tutarlar. Ayrıca akciğer kanserine bağlı mortatlite ve mortalitenin azaltılması için platin bazlı kemoterapiler ile yeterli sonuçlar alınamaması üzerine hedefe yönelik tedaviler ön plana çıkmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar miRNA'ların onkogenezde önemli yer tuttuğunu ve yeni bir tedavi hedefi olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada kliniğimize başvuran KHDAK tanılı hastalarda tanı anında ve tedavi sonrası miRNA ekspresyon değişiminin tedavi yanıtı ve sağ kalıma olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2013- 2015 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Onkoloji Bölümüne başvuran KHDAK olan 38 hasta alınmıştır. Hastaların tanı anında ve tedavi sonrası daha önceden belirlenmiş olan miRNA'ların(mir-1,mir-9, mir-21, mir-23, mir-25, mir-30, mir-146a, mir146b, mir155, mir192, mir200, mir-205, mir-372, mir-486, mir499, mir-520) ekspresyon düzeylerinin ölçümü yapıldı. Tedavi sonrası kat değişim oranlarının tedavi yanıtı ve sağ kalım üzerine olan etkileri istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is second most frequent cancer and the most frequent cause of cancer-related death. Proto-oncogenes and mutations in tumor suppressor genes are important in development of lung carcinoma as well as any other tumors. Furthermore, in order to decrease morbidity and mortality in lungcarcinoma, target spesific treatments stood out after experiencing inadequate outcomes with Platin based chemotherapies. Recent studies demonstrate that miRNA takes an important place in oncogenesis and might be a new treatment target. In this study, we investigated patients with non-smal cell lung cancer who cosulted to our clinic to see the change on miRNA expression between diagnosis and after treatment. And we also investigated this change's effects on treatment response and survival. This study included 38 patients who consult Pamukkale University Hospital Clinic of Onchology with NSCLC between 2014-2015. Sceduled miRNA (mir-1, mir-9, mir-21, mir-23, mir-25, mir-30, mir146a, mir-146b, mir-155, mir-192, mir-200, mir-205, mir-372, mir-486, mir-499, mir-520) expression levels are measured when patients diagnosed and after they treated. Fold changes after treatment and its effect on treatment response and survival statically analysed.