Sıçanlarda penisilin g ile oluşturulan epilepsi modelinde atp bağımlı K (KAPT) kanal agonist (pinacidil) ve antogonistlerinin (glibenclamide) etkileri
Effects of atp-dependent potassium channel (KATP) agonist (pinacidil) and antogonists (glibenclamide) of penisilin g-induced epilepsy model in rats
  1. Tez No: 412758
  2. Yazar: YILDIZ ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Genel olarak epileptik nöbetler, beyindeki uyarıcı ve duraklatıcı sistemler arasındaki dengenin, uyarıcı sistemlerin aktivitelerinin artısı yönünde bozulması sonucunda meydana gelir. Deneysel epilepsi modellerinin geliştirilmesi fizyopatoloji ve tedaviye katkı sağlaması açısından önemli kabul edilmektedir. Epilepsi oluşturan bu maddeler arasında penisilin de vardır. Çalışmada ağırlıkları 200-250 gr aralığında 32 adet Wistar-Albino cinsi sıçan kullanıldı. Deney hayvanları, rastgele olarak seçilen dört gruba ayrıldı. Gruplar sırası ile 500 I.U. penisilin-G + distile su, 500 I.U. penisilin-G + DMSO, penisilin-G +0.01 mg/kg pinacidil, penisilin-G + 1.0 mg/kg glibenclamide uygulanarak oluşturuldu. Tüm sıçanlar 1.2 gr/kg üretan i.p yoldan verilerek anesteziye alındı. Kafatası kemiği tamamen uzaklaştırıldıktan sonra dura mater dikkatlice çıkarıldı. Klemp elektrot kullanılarak ECoG kaydı alındı. İstatistiksel değerlendirme, her grub kendi içinde paired t-testi ile, dört grup arasındaki farklılıklar da tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapıldı. Anlamlı farklar Tukey post hoc testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In general epileptic seizures occurs as a result of the impair of balance between the excitatory and inhibitory systems, and it turns over to the increased activity of excitatory systems in brain. The developments of experimental epilepsy models are considered important in terms of contribute to the physiopathology and epilepsy treatment. Penicilin is the one of the substances which causes the epilepsy. 32 pieceof the range of 200-250 g weightiness Wistar albino rats were used in the study. Experimental animals were randomly separated to four groups. The groups were formed 500 I.U PenicilinG+salin, 500 I.U Penicilin G+DMSO, 500 I.U Penicilin G+0.01 mg/kg pinacidil, 500 I.U Penicilin G +1.0 mg/kg glibenclamide were applied, respectively. All of the rats were applied 1.2 g/kg intraperitoneally urethane to anesthesia. After bone of skull was removed, the dura mater was removed carefully. ECoG recordings were taken using clamp electrode. Statistical analysis, each group in itself with paired t-test, the differences between the four groups was performed using one-way analysis of variance. Significant differences were evaluated by Tukey's post hoc test.