Romatoid artritli hastalarda omentin seviyesinin değerlendirilmesi
The evaluation of omentin level in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 412759
  2. Yazar: EMİNE YAYKAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT OĞUZ YAYKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Romatoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Rheumatology, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Romatoid artrit (RA), nüfusun yaklaşık % 1 ini etkileyen inflamatuvar ve otoimmun olan bir hastalıktır. Eklem kıkırdağında geri dönüşü olmayan hasarlar ile karakterizedir. Yakın zaman önce tanımlanan omentinin çeşitli inflamatuvar hastalıklarda rol aldığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; omentinin RA'in patogenezindeki muhtemel rolünü hem genetik hemde protein düzeyde değerlendirmekdir. Bu çalışma, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine başvurmuş 87 hastayı içermektedir. Serum omentin seviyesi ELISA, Val109Asp genotipleri ise PZR-RFLP yöntemleriyle analiz edildi. Serum omentin seviyesi ve Val109Asp polimorfizmi açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Bu çalışma, omentin adipokininin RA'in pathogenezindeki muhtemel rolünü inceleyen ilk araştırmadır. RA ile omentin arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmada kullandığımız hastalarımız önceden tanısı konulmuş ve ilaç kullanan bireyler olması çalışmamızın başlıca kısıtlayıcı faktörü olarak düşünülebilir. Fakat omentinin RA'in patogenezindeki muhtemel rolünü açıklığa kavuşturmak için bu çalışma, ilaç kullanmamış hastalardan meydana gelen daha büyük popülasyonlarla tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthrisit (RA) is an inflammatory and autoimmune disease, affecting approximately 1% population. It is characterized by irreversible destruction of articular cartilage. Omentin has been recently identified as involved in several inflammatory diseases. The aim of this study is to evaluate the potential role of omentin in pathogenesis of RA both genetic and protein levels. 87 patients who applied to Düzce University School of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic were included in this study. Serum omentin level and Val109Asp genotypes were determined by ELISA and PCR-RFLP methods respectively. There was no significant difference between patient and control groups in terms of serum omentin level and Val109Asp polymorphism. This study is unique cause is the first study to investigate the possible role of omentin adipokine in the pathogenesis of RA in Turkish population. There was no significant relationship between omentin and RA disease. Our patients had been diagnosed previously and they started to use medicine. This can be considered to be a major limitation of our study. However, to elucidate the putative role of the omentin in the pathogenesis of RA, this study should be conducted on a larger population with more appropriate subjects.