Neonatal buzağılarda metapodial kemik kırıklarının tedavisinde akrilik-pin eksternal fikzasyon (APEF) sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of acrylic pin external fixation (APEF) system for treatment of metapodial bone fractures in newborn calves
- Tez No: 412764
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI AVKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, diğer eksternal fikzasyon yöntemlerine kıyasla daha ucuz ve kolay uygulanabilir olan akrilik pin eksternal fikzasyon (APEF) sisteminin, neonatal buzağıların metapodial kırıklarında, kırık iyileşmesi üzerinde ne derece etkili olduğunun ortaya konulması amaçlandı. Çalışmada MAKÜ Cerrahi Kliniğine getirilen ve metakarpus kırığı tespit edilen 6 neonatal buzağı kullanıldı. Olgulara, düşük devirli matkap yardımıyla tip II (full-pin) konfigürasyonunda transkortikal pinler (2-4 mm, vidasız) yerleştirilerek kapalı redüksiyon uygulandı. Bölgenin lateral ve medialinden çıkan pin uçlarına bir sütun halinde 2 adet plastik tüp (4 cm) geçirildi. Tüpler bükülebilir olduğu için, işlem sırasında pinlerin çıkış doğrultularına herhangi bir düzeltme kuvveti uygulanmadı. Plastik tüpten oluşturulan sütunlar ile deri arasındaki uzaklığın 2 cm olmasına özen gösterildi. Tüplerin içi akril ile doldurulmadan önce, polimerizasyon süresince fragmentler arası stabiliteyi garanti altına almak için, proksimal ve distal fragmentlerden geçen birer fikzasyon pini plastik kelepçe ile sıkıştırıldı. Dipleri kapatılan tüplerin içi soğuk akril ile dolduruldu ve sertleşerek birer sütun halini alması beklendi. Postoperatif 10 gün boyunca günlük pin dibi pansumanı ve IM antibiyotik tedavisi uygulandı. Olguların kırık iyileşmesi, postoperatif 10, 20, 40 ve 80. günlerde“yürüme-ağırlık yüklenebilme”“radyografik iyileşme”ve“pin dibi enfeksiyon”skorlamaları ile değerlendirildi. Postoperatif 10. günde desteksiz yürüyebilen olguların, 40. günde normal yürüyebildikleri ve ilgili ekstremitelerine basabildikleri dikkat çekti. Olguların tümünde 40. günde radyolojik olarak kırık iyileşmesi izlendi ve sistem uzaklaştırıldı. Postoperatif 20. gün kontrollerinde hiçbir olguda pin dibi enfeksiyonu izlenmedi. Sonuç olarak, APEF sisteminin neonatal buzağılarda metapodial kırıkların tedavisinde alternatif bir teknik olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to present the effectiveness of acrylic pin external fixation (APEF) system, which is cheaper and easy to apply compared to other external fixation methods, in fracture healing of newborn calves' metapodial fractures. Six newborn calves brought to MAKU Surgery Clinic and had metacarpal fracture were used. Closed reduction was applied with transcortical pins (2-4 mm, nonthreaded) placed by a low-speed drill in type-II (full-pin) configuration. Two plastic tubes (4 cm) were passed into lateral and medial pin ends in columnar form. As the plastic tubes were flexible, any adjustment power was provided to the exit direction of the pins. Care was taken to adjust the distance between skin and plastic tube columns to be 2 cm. Before the tubes were filled with acrylic material, to ensure the stability between fracture fragments, fixation pins passing through the proximal and distal fragments were tightened with plastic handcuffs. The lumen of the plastic tubes was filled with cold acryl after each tip was closed and waited for hardening to take the form of a real column. Daily pin tract dressing and IM antibiotherapy was applied for 10 days. Fracture healing was monitored by scoring“walking-weight bearing”“radiographic healing”and“pin tract infections”in postoperative days 10, 20, 40 and 80. Calves were able to walk without support at postoperative day 10 and able to bear weight and walk normally at day 40. In all cases, radiological fracture healing was observed on day 40 and APEF system was removed. At day 20 controls, pin track infection was observed in any case. As a result, APEF system was thought to be an alternative technique in the treatment of metapodial fractures of newborn calves.