Neonatal buzağılarda kolostrum pastasının serum ıgg ve ıgm üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of colostrum paste on serum igg and igm in neonatal calves
  1. Tez No: 553253
  2. Yazar: MEHMET BURAK DEMİRKOLLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
NEONATAL BUZAĞILARDA KOLOSTRUM PASTASININ SERUM IgG ve IgM ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Mehmet Burak DEMİRKOLLU Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Aralık 2017 Danışman: Prof. Dr. İhsan KELEŞ ÖZET Bu çalışmada, neonatal buzağılarda kolostrum pastası kullanımının kan serumu immunoglobulin Gve immunoglobulin M seviyelerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, immunoglobulin A, alkalen fosfataz, gama glutamil transferaz ve total protein seviyelerine de bakılmıştır. Bu amaçla; çalışmada yeni doğmuş 40-50 kg canlı ağırlığında her iki cinsiyetten toplam 20 adet Holştayn ırkı buzağı kullanıldı. Buzağılar iki ana gruba ayrıldı veher grup 10 adet buzağıdan oluştu. Çalışmada kullanılacak buzağıların analarından doğumu takiben kolostrum örnekleri toplandı ve kolostrum havuzunda harmanlanıp özgül ağırlık analizi için örnek alındıktan sonra çalışmadaki tüm buzağılara kolostrum ilk 6 saat içerisinde vücut ağırlığının % 5'i kadar verildi.Daha sonra günde 3 kez (sabah, öğle, akşam) olacak şekilde buzağılara canlı ağılığının %10'u buzağılara verildi. Kolostrum pastasının 1. dozunu, doğumu takiben Grup I'e, 2. dozunu ise kolostrum alımını müteakip 24 saat içinde 20'şer ml olarak uygulanmıştır. Grup II'ye doğumu takiben 20 ml serum fizyolojik verildi, serum fizyolojik 24 saat içinde tekrarlandı. Tüm gruplardaki buzağılardan doğumdan sonra kolostrum verilmeden önce, 0. saat,kolostrum verildikten 12, 24, 48 ve 72. saatlerde ve ayrıca kolostrum verildikten sonraki 7, 14, 21 ve 28 günlerde vena jugularisten 8 ml kan alındı. Serum immunoglobulin G değerleri ilk 24 saatte Grup I.'de 0. saatte 2.22 ±1.34 µg/ml, 12. saatte 1.86 ±1.52µg/ml ve 24. saate 1.47±0.89 µg/ml iken, Grup II.'de 0. saatte 3.22 ±2.52 µg/ml, 12. saatte 3.82 ±2.29 µg/ml ve 24. saate 2.80±1.76 µg/ml olarak bulunmuştur. Ayrıca 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF COLOSTRUM PASTE ON SERUM IgG AND IgM IN NEONATAL CALVES Mehmet Burak DEMİRKOLLU Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Veterinary Internal Medicine M. Sc. Thesis, December2017 Supervisor: Prof. Dr. İhsan KELEŞ ABSTRACT The aim of this thesis was to investigate the effects of the usage of colostrum paste on blood serum immunoglobulin G and immunoglobulin M levels in neonatal calves. Additionally, levels of immunoglobulin A, alkaline phosphatase, gamma glutamyl transferase and total protein were examined. For this purpose, 20 neonatal Holstein calves from both sexes weighing 40-50 kg were used in this study. There were 2 main groups and each group consisted of 10 calves. Colostrum samples were collected from the dams of calves following the births and they were blended in the colostrum pool. Then,samples were taken for density analysis.Colostrum were given at the first 6 hours after birth to the all calves used in this study as to be 5% of their body weight and then 3 times a day (morning, evening, night) colostrum were given to the calves being a total of 10% of their body wight. For the first group, first dose of 20 ml colostrum paste was implemented following the birth, before colostrum intake, and second dose, 20 ml, was implemented following 24 hours of colostrum administration. For the second group, serum physiologic was implemented following the birth and it was repeated in 24 hours. In all groups, 8 ml of blood was taken from the jugular vein of the calves after birth which colostrum was not administered as 0. hour,and 12, 24, 48 and 72 hours after colostrum administration, and 7, 14, 21, 28 days after colostrum administration. For the first group, serum immunoglobulin G levels were obtained as 2.22 ± 1.34 µg/ml at 0th hour, as 1.86 ± 1.52 µg/ml at 12th hour, and 1.47 ± 0.89 µg/ml at 24th hour in the first 24 hours. For the second group, it was found as 3.22 ± 2.52 µg/ml at 0th hour, as 3.82 ± 2.29 µg/ml at 12th hour and as 2.80 ± 1.76 µg/ml at 24th hour.