Yoğun bakım ünitesinde çalışmış ve çalışan sağlık personelinin terminal dönemdeki hastalarda ötenazi hakkındaki düşünceleri
Düzce atatürk state hospitalthe i̇deas of personals , who worked before and worki̇ng i̇n the i̇ntensi̇ve care uni̇t , about euthanasi̇a for pati̇ents who are i̇n termi̇nal peri̇od
- Tez No: 412773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzün güncel tıbbı etik konulardan biri olan ve aynı zamanda ahlaki yönü en çok tartışılan Sözcük anlamı iyi ölüm olan ötenazi; tedavisi mümkün olmayan ve acı çeken kimselere, kişinin kendisinin veya yakınlarının isteğiyle, acılarını dindirmek için, doktor yardımıyla, ölmelerini sağlamak olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde çalışmış ve çalışan sağlık personellerinin terminal dönemdeki hastalarda ötenazi hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evreni Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde yoğun bakımda çalışmış 62 kişiden oluşmaktadır.Verilerin toplanmasında ,hekim,hemşire,ebe ve sağlık teknikerlerin sosyo-demografik özelliklerini ,ölüm ve ötenaziye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla anket soru formu kullanılmıştır.Sağlık çalışanların %37.1 i terminal dönemdeki hastaya bakım verilmesi gerektiğini savunurken,%62.9 u bakım verilmesini gereksiz bulmuştur.Öğrenciyken ölümle ilgili alınan eğitimleri sorgulandığında hekimlerin %66.7 si,hemşirelerin %80i ebelerin %86 sı yetersiz bulmuşlardır.Hekimlerin % 50 si,hemşirelerin iste %37 si ötenaziyi onaylamamıştır sebepleri incelendiğinde ise hekimlerin %100 ü ,hemşirelerin ise %72.7 si inançları gereği onaylamadıkları saptanmıştır.Sonuç olarak, ötenazi kararını kimlerin vermesi gerektiği, karar verenlerin nitelikleri, ötenazinin bir suç mu yoksa bir hak mı olduğu, çeşitli bakış açılarına göre değerlendirilmiştir. Günümüzde yaşanan ötenazi olaylarına genel bir bakış yapılıp, ötenazinin kötüye kullanımlarına karşı alınması gereken önlemler ve çözüm önerileri sunulmuş, ötenazi isteyen kimselerin veya yakınlarının psikolojik, sosyal, ekonomik, kültürel, ahlaki vb. özelliklerinin dikkate alınması gerektiği vurgulanmış ve araştırmanın elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Euthanasia that is the one of the main ethic subject of medical and the same time the most disscussed the mean of euthanasia“ good death”; is defined that ensure death to incurable patients and patients that suffers so much , By his own request or his/her relatives request , under supervision of doctor .This research aimed that determine the ideas of personals who worked before and working in the intensive care unit , about euthanasia for patients who are in terminal period.The source of research consist of 62 people who worked in insentive care unit at the Duzce Atatürk State Hospital.Used Questionaries' question form to ensure the ideas of doctor , nurse , midwife and health technicans about death and euthanasia , to collect of data.%37.1 of health care workers argued to giving care to patients who are in terminal period , but the %62.9 of these workers found that it is not necessary .When examined the practice of death in the studentscity ; %66.7 of physicans , %80 of nurses , %61 of midewifes are found insufficient.%50 of physicans , %37 of nurses confirmed euthanasia . When examine the results , it is determined that %100 of physicans and %72.7 of nurses didnt confirm euthanasia because of beliefs need .In conclusion , according to the different perspectives ,it is evaluated , who should decide to euthanasia , qualification of person who decide , is euthanasia a crime or a right .Currently we should take a look the situation of ethanasia that we have right now and measures that has to be taken when euthanasia is used not proper and should be considered the qualification of persons who want to have euthanasia and the qualification (psychological, social, economic, cultural, ethical) of relatives and suggestions were given about the results of research.