Beden eğitimi öğretmenlerinin kaygı düzeylerinin, sağlıklı yaşam durumları üzerine etkisi (Adana İli örneği)
The effects of anxiety levels of physical education and sport teachers on their healthy lifestyle behaviors
- Tez No: 412772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin kaygı düzeylerinin, sağlıklı yaşam davranışları üzerine etkisini incelemektir. Bu amaç ile Adana il merkezinde görev yapan 208 Beden Eğitimi ve Spor öğretmeni (Bay:104 – Bayan:104) araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, Walker ve arkadaşları (1996) tarafından geliştirilen Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ile Spielberg ve Gorsuch (1964) tarafından geliştirilen Sürekli-Durumluk kaygı envanterleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of anxiety levels of Physical Education and Sport teachers on their healthy lifestyle behaviors. For that purpose, 208 (Bay:104 – Bayan: 104) Physical Education and Sport teachers who have been working at the center of Adana city were recruited in this study voluntarily. Health Promoting Lifestyle Profile II developed Walker et al., (1996), and State Trait Anxiety Inventory developed by Spielberger ve Gorsuch (1964) were used in the study. The data was analyzed using SPSS 16.0 Package Program, and level of significance was determined to be 0.05. According to results of this study, when the answers were examined for 5, 6, 14, 38, 48 and 52 items of Health Promoting Lifestyle Profile II, it was found while there is a significant relationship between man and female, there is no a significant relationship between man and female in terms of other items. When the answers were examined for 3, 7, 9, 10, 13, 15, 16, 28, 31, 32, 33 and 34 items of State Trait Anxiety Inventory, it was found while there is a significant relationship between man and female, there is no a significant relationship between man and female in terms of other items.