Obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda serum ghrelin, omentin–1 düzeyleri ve insülin direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma ghrelin, omentin–1 levels and insulin resistance in the patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
- Tez No: 412783
 - Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu(OUAS), yüksek prevalanslı bir solunum bozukluğu olmasına rağmen genellikle tanısı gözden kaçmaktadır. Obezite ile ilişkili olarak OUAS sıklığı artmaktadır. Son zamanlarda adipoz dokudan salınan bir adipokin olan omentin-1 ve iştahı etkileyen bir hormon olan ghrelin keşfedilmiştir, ancak OUAS patogenezinde rolleri tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada OUAS'lı hastalarda insülin direnci (İD), omentin-1 ve ghrelin seviyelerini araştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Vaka kontrol tipindeki bu analitik araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD Uyku Laboratuvarına müracaat eden OUAS olan ve OUAS olmayan 150 erişkin bireyde yapıldı. Standart polisomnografi (PSG) sonucuna göre; Apne-Hipopne İndeksi (AHİ) ≥ 5 olan 75 kişi OUAS tanısı ile hasta, AHİ < 5 olan 75 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Kişilerin açlık kan şekeri (AKŞ), insülin, omentin–1, ghrelin düzeyleri ölçüldü. HOMA- IR (AKŞ x Açlık insülin/405) değerleri hesaplandı. HOMA-IR ≥ 2,7 üzerinde olanlar İD var olarak değerlendirildi. Olgu ve kontrol grupları bu parametreler açısından karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular SPSS 16.0 paket programı ile anlamlılık p0.05). Evli olanlarda, evli olmayanlara göre OUAS varlığı 3,360 kat daha fazla bulundu (p=0,002) (OR:3,360, %97 CI, min 1,581-max 7,143). Sigara içme durumu ve İD ile OUAS arasında bir ilişki bulunmadı (p>0.05). Sigara ve cinsiyet ile AKŞ, insülin, omentin-1 ve ghrelin düzeyleri arasında bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is often an overlooked respiratory disorder in diagnosis despite its high prevalence. Obesity is associated with increased incidence of OSAS. Recently, omentin-1 which is an adipokine released from adipose tissue and ghrelin, a hormone that affects appetite were discovered, however, their roles in the pathogenesis of OSAS remain unclear. In this study we aimed to investigate omentum-1 and ghrelin levels and insulin resistance (IR) in patients with OSAS. Materials and methods: This case-control typed analytical research were held in 150 adult subjects with OSAS and without OSAS, who were referred to the sleep laboratory of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Chest Diseases Clinic. According to the standard polysomnography (PSG) results; 75 patients with apnea-hypopnea index (AHI) ≥ 5 diagnosed as OSAS and 75 people with AHI 0.05). The presence of OSAS was 3,360 folds higher in married ones compared to the unmarried patients (p=0.002) (OR: 3.360, 97% CI, min:1,581-max:7,143). There was no association between smoking status and IR with OSAS (p> 0.05). There was no correlation between the smoking status, sex and FBG, insulin, ghrelin and omentum-1 levels.