Romatoid artritli hastalarda tümör nekrozis faktör alfa inhibitörü ilaçların renal fonksiyonlara etkisi
The effects of tumor necrosis alpha inhibitor drugs to the renal functions on the rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 412784
  2. Yazar: HİLAL DOKUZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada Romatoid Artrit tanılı hastalarda anti-TNF ilaç kullanımının renal fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç-yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Çalışmaya 01/01/2000-01/06/2014 tarihleri arasında fakültemiz polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası 81 Romatoid Artrit tanısı ile takipli hasta alındı. Hastalar anti- TNF kullanan ve kullanmayan olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik bilgileri ve yapılan tetkiklerinden üre, ürik asit, kreatinin, hemoglobin, CRP, sedim, tam idrar tetkiki sonuçları kullanıldı. Tahmini glomeruler filtrasyon hızları Cockcroft-gault (CG) GFR, Böbrek Hastalığında Diyetin Düzenlenmesi (Modification of Diet in Renal Diseases-MDRD) ve Kronik Böbrek Hastalığı Epidemiyoloji Birliği (The Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration-CKD-EPI) yöntemleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya, 40 (%49.4) anti-TNF ilaç kullanmayan RA'lı hasta, 41 (%50.6) anti-TNF kullanan RA'lı hasta alındı. Anti-TNF kullanan grupta hastaların 34'ü kadın 7'si erkek, anti-TNF kullanmayan grupta ise 38'i kadın, 2'si erkekti (p=0,086). Anti-TNF ilaç kullanan 41 hastanın 10 (%24.3)'u etanercept, 18 (%43.9)'i adalimumab, 13 (%31.7)'ü infliksimab kullanmaktadır. Kreatinin ortalaması; Anti-TNF ilaç kullanan grupta 0,69±0,15 mg/dL, Anti-TNF ilaç kullanmayan grupta 0,67± 0,07 mg/dL'dir (p=0,310). Ürik asit ortalaması; Anti-TNF ilaç kullanan grupta 4,56±1,21 mg/dL, Anti-TNF ilaç kullanmayan grupta ise 5,24±5,41 mg/dL'dir (p=0,433). CG yöntemiyle GFR ortalaması Anti-TNF ilaç kullanan grupta 124,78 ± 32,94 mL/dak, Anti-TNF ilaç kullanmayan grupta ise 122,22±33,78 mL/dak'dır (p=0,731). MDRD yöntemiyle GFR ortalaması Anti-TNF ilaç kullanan grupta 106,37±23,23 mL/dak, Anti-TNF ilaç kullanmayan grupta ise 103,07±15,72 mL/dak'dır (p=0,457). CKD-EPI yöntemiyle GFR ortalaması; Anti-TNF ilaç kullanan grupta 103,31±17,35 mL/dak, Anti-TNF ilaç kullanmayan grupta ise 103,43±13,61 mL/dak'dır (p=0,973). Sonuç: RA'da nefropatiye neden olan birçok potansiyel neden vardır, bunlardan biri de ilaç kullanımıdır. İlaçların olası yan etkilerine yönelik hastaları yakından takip etmek, erken tanı ve tedavi imkanını sağlayacaktır. Ayrıca RA'lı hastalarda renal fonksiyonların bozukluğu kardiyovasküler hastalık riskini arttırıp, mortaliteyi arttır. Bu nedenle RA'lı hastalarda böbrek fonksiyonlarının takibi önemlidir. Çalışmamızda anti-TNF kullanımının böbrek üzerine olumlu ya da olumsuz bir etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of using anti-TNF drugs on renal functions on diagnosed rheumatoid arthritis patients. Materials-Methods: This study was designed as retrospective-controlled trial. 81 diagnosed rheumatoid arthritis follow-up patients aged between 18-65 who applied to the outpatient clinic between 1st of January 2000 – 1 st of June 2014 period were taken to the study. The patients were grouped as anti-TNF drug users and non-users. Demographic information of patiens as well as their test of urea, uric acid, creatinine, hemoglobin, CRP, sedimentation rate, urine were used for the study. Expected glomeruler filtration rate(GFR) were evaluted by using Cockroft-gault (CG), Modification of Diet in Renal Diseases – MDRD and The Chronic Kidney Disease Epidemiology Colloboration – CKD-EPI methods. Results: 40 (%49,4) non-user anti-TNF drug rheumatoid arthritis and 41 (%50,6) anti-TNF drug user rheumatoid arthritis were included to the study. In the anti-TNF drug users group 34 patients were female and 7 patients were male while the non-user of anti-TNF group were consist of 38 female and 2 male patients (p=0,086). In the anti-TNF drug users group, 10 patients (%24,3) were using etanercept, 18 patients (%43,9) were using adalimumab and 13 patients (31,7) were using infliksimab out of 41 patients. Creatinine average was 0,69±0,15 mg/dL in the anti-TNF drug users group while it was 0,67± 0,07 mg/dL in the non-users group of anti-TNF drugs (p=0,310). Uric acid average was 4,56±1,21 mg/dL in the anti-TNF drug users group and 5,24±5,41 mg/dL in the non-users group (p=0,433). The GFR average was founded as 124,78 ± 32,94 mL/min in the anti-TNF drug users group and 122,22±33,78 mL/min in the non-users group by using CG method (p=0,731). The GFR average was founded as 106,37±23,23 mL/min in the anti-TNF drug users group and 103,07±15,72 mL/min in the non-users group by using MDRD method (p=0,457). Lastly, the GFR average was founded as 103,31±17,35 mL/min in the anti-TNF drug users group and 103,43±13,61 mL/min in the non-users group by using CKD-EPI method (p=0,973). Conclusion: There are several potantial reasons which cause nephropathia in the rheumatoid arthritis and one of them is using drugs. Close follow-up patients for the possible adverse effects of the drugs may provide early diagnosis and therapy. Furthermore, renal dysfunction in the rheumatoid arthritis patients increases the risk of cardiovascular disease and mortality. Therefore, it is important to follow-up renal functions for the rheumatoid arthritis patients. In this study, neither positive nor negative effect on kidney has been detected by using anti-TNF.