Prostat spesifik antigeni 4-10 NG/DL arasındaki hastalarda transrektal ultrason biyopsisi sonrası patolojik parametreler ile labaratuar parametrelerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship about pathologic and laboratuary parameters after transrectal ultrasound biopsy in the patients with the value of prostat specific antigen 4-10 NG/DL
- Tez No: 412813
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Prostat kanseri gelişmiş ülkelerde, erkeklerde en sık görülen kanserdir (1,2). Tanı yöntemlerinin artmasıyla, daha fazla hasta erken evrede tanı almaktadır. Prostat kanserinin biyolojik heterojenitesi, her hastaya özgü tedavi planı yapmayı gerekli kılmaktadır. Yüksek PSA (Prostat Spesifik Antijen)?lı hastaların %80?i 4-10 ngr/dl arasındadır(12). Bu hastalara yapılan biyopsilerde 2/3?ünde patoloji sonucu benign karakterde gelmektedir. Bu durum, araştırmacıları, PSA dışında biyobelirteç kullanımına sevk etmiştir. Burada devreye sPSA(serbest PSA), %sPSA (serbest PSA yüzdesi), Prostat Hacmi, PSAD(prostat dansitesi) , PSA velositesi, TZPSAD (Transiztonel zon prostat dansitesi) gibi PSA parametreleri devreye girmiştir. Bu parametreler, prognostik parametreler arasında gösterilmiştir. Bu sayede hem gereksiz biyopsi sayısı, hem de biyopsiye bağlı komplikasyonlar azalmıştır. Patolojik prognostik faktörler arasına gleason skorunun yanı sıra, tümör yüzdesi, kanserli kadran sayısı gibi parametreler de girmiştir. Çalışmamızda 2006 - 2012 yılları arası, kliniğimizde TRUS biyopsi yapılan PSA değeri 4-10 ng/dl arasında değişen 263 hastanın patoloji bulgularını retrospektif olarak incelendi. Hastaların PSA, sPSA, %sPSA , Prostat Hacmi, PSAD, gleason skoru, perinöral invazyon(PNİ) pozitifliği, tümörlü kadran sayısı, biyopsideki tümör yüzdesi değerleri araştırıldı.Prostat kanseri gelen hastalar;PSA değeri 4-6 ng/dl, 6-8 ng/dl, 8-10 ng/dl olmak üzere 3 gruba ayrıldı.Gruplar arasında gleason skoru, PSAD, %sPSA PNİ +?liği, kadran yüzdesi arasında istatistiksel fark izlenmedi.Prostat kanserli hastalar Gleason skoruna göre gruplara ayrıldı.Bu gruplarda da PSAD, %sPSA, kadran yüzdesi arasında istatistiksel fark izlenmedi.Fakat gleason skoru yükselmesi ile PSAD yükselmesi arasında bir ilişki saptadık. PNİ + `liği ile gleason skoru arasında istatistiksel olarak bir ilişki mevcuttu. Özetle; prostat biyopsisi sonrası elde edilen patolojik parametreler ile biyokimyasal testler arasındaki korelâsyonu değerlendirme amaçlandık.
Özet (Çeviri)
İn developed countries, prostate cancer is the most common cancer in men (1,2). By the increase in diagnostic methods, more patients are diagnosed at an early stage. Biological heterogeneity of prostate cancer requires specific treatment plan to each patient. 80% of patients with high PSA(prostate specific antigen) levels are among 4-10ngr/dl(12). Biopsies in the 2/3 of these patients are benign pathology. İn this situation, researchers have referred to the use of biomarkers other than PSA. PSA parameters such as PSAD, sPSA(free PSA), %fPSA(percentage of free PSA), PSAD (prostate density),TZPSAD (transizyonel zone prostate density), PSA velocity, has been engaged into period. These parameters are shown as prognostic markers. In this way the number of unnecessary biopsies and biopsy complications decreased. As well as gleason score,Pathological prognostic factors,such as;tumor percentage, the number of cancer core has been activated. In our study,a number of 263 patients, which PSA values were between 4-10 ng/dl by the TRUS biopsy at the years 2006 ? 2012 are retrospectively reviewed by the pathology findings. Patients with PSA, fPSA, fPSA%, PSAD, Gleason score, perineural invasion (PNI) positivity, tumor core number and percentage values of tumor biopsy investigated.The patients of prostat cancer were diveded into tree groups as; PSA 4-6 ng / dl, 6-8 ng / dl, 8-10 ng / dl.Among these groups,there was no statistical difference at the gleason score,PSAD,%fPSA, PNI + positivity, and percentages of tumor core.Divided into groups according to the Gleason score and in these groups, there were no statistical difference at PSAD, fPSA%, and the percentage of tumour core.However, we found the correlation between PSAD rise with the rise of Gleason Score. Statistically significant relationship exists between PNI + and Gleason Score. In summary,the correlation between the pathologic parameters and biochemical tests after biopsy is investigated.