Mimari ve takı ilişkisinin form tasarımı yönünden irdelenmesi
Establishing a relationship wi̇th the architecture through design objects of jewelry
  1. Tez No: 412918
  2. Yazar: CEREN YONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALÇIN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Mimarlık, Crafts, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Mimari ile Takı İlişkisinin Form Tasarımı Yönünden İrdelenmesi”başlığı altında, mimari ve takı alanlarında üretilen geometrik ve organik formlar araştırılmıştır. Bu çalışmada geometrik ve organik form örnekleri kullanılarak mimari ve takı sanatındaki ortak tasarım ilkeleri saptanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, mimari ve takı alanı ile ilgili genel tanımlama, her iki disiplin arasında bir ilişkinin kurulabilmesi ile mimari ve yanı sıra takıda gereksinim duyulan tasarım ilkeleri ele alınmıştır. Bu bölüm, mimari ve takıdaki özgün formlar ile temel tasarım ilkelerini kapsamaktadır. Mimari ve takı arasında form ilişkisi kurulması için geometrik ve organik formlar incelenmiştir. İkinci bölümde, mimari ve takı sanatında bulunan geometrik ve organik formların dönemsel özellikleri örnekler üzerinden araştırılmıştır. Basit bir geometrik form ile başladığı tarihsel yolculuğunda mimarinin ortaya koyduğu dönemsel özellikler incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, mimari ve takıdaki geometrik ve organik formların nasıl benzerlik gösterdiği ve mimari formların takıyı nasıl etkilediği ele alınmıştır. Mimari ve takı sanatında analojik yaklaşımlar kıyaslanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, iki farklı disiplinin tasarım süreci bilime ve topluma sağlayacağı faydalar bulgu ve önermeler ışığında ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında ise iki farklı disiplin arasında sadece tasarım ilkeleri açısından bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometric and organic forms of architecture and jewelry produced under the tittle of“Establishing a relationship with the architecture through design objects of jewelery”have been studied. In this study using geometric and organic forms design principles that reveal the architecture and art of jewelry samples have been investigated. In the first part of this research, architecture and jewelry in order to establish a relationship between the two disciplines along with a general description of the architecture and jewelry design principles have been discussed. On the basis of the understanding of architecture and jewelry, to raise the quality of life, designing to be essential. On the basis of the understanding of architecture and jewelry, to raise the quality of life, designing should be a fist priority. This section also covers the architecture and basic design of the original forms in jewelry. Geometric and organic forms have been examined to establish the relationship between architecture and jewelry forms. In the second part of this research, geometric and organic forms which are used in jewelry art and architecture, have been investigated with examples given period features. Architecture of the historical journey that begins with simple geometric forms revealed that in the period in the history of the structure have been studied to examine the general features. In the third part of the thesis; How geometric and organic forms that resemble the architecture and jewelry, and how does that affect the jewelery these architectural forms have been discussed. Analogical approach in architecture and art of jewelry have been compared. The fourth part of the thesis, two different disciplines of design process, the benefits to science and society, in the light of the findings and proposals have been affirmed.