Mevcut binaların rbte 2013 ve dbybhy 2007 yönetmeliklerine göre yapılacak risk tespitlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk assessments of existing buildings to be performed in accordance with the principles on the detection of risky buildings (2013) and Turkish earthquake code (2007)
- Tez No: 413026
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEDAT HAYALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapı ile ilgili yönetmelikler, yetkili resmi kuruluşlarca düzenlenmiş yasal dokümanlar olup, güvenli ve fonksiyonel yapıların oluşturulmasında gerekli asgari koşulları belirlerler. Yönetmeliklerin temel amacı, mühendislerin yapı güvenliğini tehlikeye sokacak büyük hatalar yapmasını önlemektir. (Ersoy 1984) Yönetmelikler yapılırken deneysel araştırmalara sonucu ortaya konulan ilkeler, Uygulamada kazanılan tecrübeler ve aynı konuyla ilgili diğer yönetmeliklerden faydalanılabilmektedir. Ülkemizin deprem kuşağında olması münasebetiyle, yapılacak olan yapılarda, depreme karşı asgari dayanım için kriterlerin ortaya konulması ve bu kriterlerin yönetmelikler ile kullanımının sağlanması gerekmiştir. En son 2007 yılında revize edilen Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik, yapıların sınıflarına göre sağlamaları gereken asgari dayanım kriterlerini tanımlamıştır. Yönetmeliğin 7. Maddesi özellikle betonarme binalar için farklı analiz yöntemleri ile yapı sınıfları ve kullanım amaçlarına göre dayanım kriterlerini ortaya koymuştur. 2013 yılına kadar bu alandaki tek yönetmelik olan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmeliğin, 2012 yılında yürürlüğe giren ve 2013 yılında aktif olarak kullanılmaya başlanılan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun doğrultusunda yoğun olarak yapılmaya başlanan risk tespitleri için uzun süren ve yüksek maliyetli bir süreci öngörmesi sebebiyle, 02.07.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Riskli Binaların Tespit Esasları Yönetmeliği yayınlanmıştır. Aynı anda yürürlükte olan bu iki yönetmeliğin teori ve uygulamadaki farklılıkları, avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılması, bu alanda yapılacak çalışmalarda optimum verimi elde etmek için faydalı olacaktır. Yukarıdaki düşünceden yola çıkarak, bu tez çalışmasında, deprem dayanımı yönünden hem Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik (Haziran 2007), hem de Riskli Binaların Tespiti Esasları (Temmuz 2013) çerçevesinde incelenecek Betonarme ve Yığma yapılar vasıtasıyla, yönetmeliklerin karşılaştırılması sağlanıp sonuçlar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Regulations on buildings are legal documents issued by authorized official governmental agencies and they determine the minimum requirements and conditions necessary for the construction and formation of safe and functional buildings. The main purpose of these regulations is to prevent engineers from making big mistakes which would result in endangering the safety of the building and construction (Ersoy 1984). The principles set forth as a result of experimental studies and experiences gained in practice and other regulations related to this subject during the preparation of regulations may be benefited from. In reference to the fact that our country is within the earthquake zone, it has been required to produce criteria for minimum resistance against earthquakes and make these criteria be used by people through regulations. The Turkish Earthquake Code that had been revised in 2007, defined the latest minimum resistance criteria necessary to be fulfilled by buildings and constructions in accordance with their classes. Article 7 of the Regulation especially demonstrated the resistance criteria for concrete buildings according to their construction classes and purpose of use depending on various analysis methods. The Principles on the Detection of Risky Buildings was published by the Ministry of Environment and Urban Planning on 02.07.2013 due to the reason that the Turkish Earthquake Code, the only regulation in this area until 2013, predicted a long-term and high-cost process for risk assessments that had begun to be performed in accordance with the Law on Transformation of Areas and Regions under the Risk of Disaster which came into force in 2012 and began to be used actively since 2013. Differences in theory and practice between these two regulations which are in force simultaneously and the comparison of their advantages and disadvantages will be useful to obtain optimum efficiency for the studies that will be performed in this area. Based on the opinion mentioned above, in this thesis study, through the study of Concrete and Masonry Buildings in terms of earthquake resistance, with respect to both the Turkish Earthquake Code (June 2007) and the Principles on the Detection of Risky Buildings (July 2013), will be examined and the results will be discussed.