Tire kent coğrafyası
  1. Tez No: 41313
  2. Yazar: NİHAL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT 1950'lerden sonra hızla çoğalan kentler, beşeri coğrafyanın“kent coğrafyası alanının gelişmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada, Tire'nin kentsel coğrafya Özellikleri ve bunu etkileyen diğer etmenler sunulmuştur. Çalışmanın hazırlanmasında, daha önce yapılmış kentsel coğrafya araştırmaları örnek alınmıştır. Tire hakkında yapılan araştırmalardan da yararlanılmış, ancak, çoğu kez kaynak yetersizliğine düşülmüş ve ilk kaynaktan bilgi edinme yoluna gidilmiştir. Gerek kuruluş yeri, gerekse doğal yapısı Tire'nin tarih boyunca ekonomik, kültürel ve idari bir merkez olmasını sağlamıştır. Ancak, 1 6.yüzyıl ortalarından itibaren ortaya çıkan değişiklikler, ilçede tarıma yönelik üretim ve dağıtımın önem kazanmasına sebep olmuştur. Kentin bu özelliğine bağlı olarak nüfus gelişiminin kuzey yönlü olması kentin kuzeyindeki verimli tarım arazilerini konut alanlarına dönüştürmektedir. İmara açılacak yeni alanlar belirlenirken, konu çeşitli yönleriyle ele alınmalıdır. Kentin turizm potansiyeli yeterince değerlendirilememektedir. Kentte bulunan tarihi eserler değerlendirilmeli, ”tarihi sit alanı" kavramı geliştirilmelidir. Geçmişte önemli bir kültür ve ticaret şehri olan Tire, günümüzdeki gelişimini dengeli bir şekilde sürdürmektedir. Bu özelliği iyi değerlendirilirse, Tire, gelecekte gelişmiş bir kültür ve turizm kenti olacaktır.
Özet (Çeviri)
İNGiLiZCE ABSTRAKT The towns that increased after 1950, is the means to develop anthropogeography of the branch urban geogrophy. in this study, it is presented urban geography properties that influence other factors of Tire. When the study prepared other urban geography studies were taken as an example. And profited by the studies about Tire. However, because of insufficiency of datum, necessitate to get information personally many time. Settled area and propenties of physical geography of Tire have provided that, Tire have been economic, cultural and administrative centre. Hovvever, it was the means of modification after the middle of KVI.centruy agricultural production and distribution of Tire were increased. For this reason, urban development and population development were in balance in Tire. The urban development of Tire that is advanced northenconverts the efficient agriculture area as the settled area. While the some areas consent the improvement, the matter has to be taken into consideration. Potential tourism of the town isn't valued cufficiently. The historical remains that in the town, have to be valued and the concept of historical sit area, have to be developed. in the history, Tire that vvas an important cultural and economic town, develops in balance at that time. If this property is valued, Tire will be a culture and tourism town in the future.