Zihinsel engelli çocuğa sahip anne babaların kaygı düzeylerinin karşılaştırılarak çocuğa yönelik beklentilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 41312
  2. Yazar: HATİCE DUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELAHAT SUVARLI (BEYDOĞAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
185 BÖLÜM IV I. ÖZET SONUÇ ÖNERİLER ÖZET Bir eğitim kurumuna devam etmekte olan öğretilebilir ve eğitilebilir zihinsel engelli çocuğa sahip anne babaların kaygı düzeylerinin karşılaştırılarak çocuğa yönelik beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada; araştırma deneklerini Denizli il merkezinde ilkokullar bünyesinde bulunan 20 özel eğitim sınıfına devam etmekte olan 69 EZEÇ'un anne babalan ile Denizli Güzelyurt Ana Okulu, Eğitim Uygulama Okulu ve Meslek Eğitim Merkezi'ne devam etmekte olan 16 ÖZEÇ'un anne babalan oluşturmuştur. Araştırma örneklemi 57 anne, 28 baba olmak üzere toplam 85 kişiden oluşturulmuştur. Uygulama 1994 Mart-Mayıs aylarında yapılmış, bu süre içerisin de değişik zamanlarda araştırmacı tarafından ZEÇ'a sahip anne babalara, Çocuk ve Anne Baba ile İlgili Bilgi Formu, Özürlü Bir Çocuğa Sahip Anne Babaların Kaygı ve Endişe Düzeyini ölçme Aracı (KEÖA) ve ZEÇ'a Sahip Anne Babaların Çocuğa Yönelik Beklentilerine ilişkin Anket Formu verilmiştir. Araştırma sonucunda ÖZEÇ ebeveynlerinin ömür boyu bakım, mali kaygılar, EZEÇ ebeveynlerinin mali kaygılar alt boyutunda daha çok kaygılı, fiziksel sınırlılıklar alt boyutunda daha az kaygılı oldukları görülmektedir. Annelerin mali kaygısının babalara göre, babaların aileye getireceği zorluklar alt boyutundaki kaygısının annelere göre yüksek olduğu görülmektedir. ÖZEÇ ebeveynlerinin tüm ölçek, bağımlılık ve kendini yönetmesi, bilişsel bozukluklar, ailenin yaşamına getirdiği sınırlılıklar, ömür boyu bakım, aile içi uyumsuzluğu, fiziksel sınırlılıklar alt boyutlarında EZEÇ ebeveynlerine göre, yine bağımlılık ve kendini yönetmesi alt boyutu dışında aynı alt boyutlarda ÖZEÇ annelerinin EZEÇ annelerine göre daha kaygılı oldukları, sürekli hastalık kaygısı alt boyutunda EZEÇ ebeveynlerinin ÖZEÇ ebeveynlerine göre yine aynı alt boyut ve aileye getireceği zorluk alt boyutunda EZEÇ annelerinin ÖZEÇ annelerine göre daha kaygılı oldukları görülmektedir. ÖZEÇ annelerinin ailenin yaşamına getirdiği sınırlılıklar, mali kaygılar alt boyutlarında babalara göre, ÖZEÇ babaların ise aileye getireceği zorluklar alt boyutunda annelere göre daha kaygılı oldukları, aynı alt boyutta EZEÇ babalarının EZEÇ annelerine göre daha kaygılı oldukları görülmektedir. Bağımlılık ve kendini yönetmesi, bilişsel bozukluklar, ömür boyu bakım, aile içi uyumsuzluğu alt boyutlarında ÖZEÇ babaların EZEÇ babalarına göre daha kaygılı oldukları görülmektedir. ÖZEÇ ebeveynlerinin çocuğunun kendi başına mücadelesi ile ilgili beklentilerinin düşük, eğitimi, geleceğine (iş öğrenmesi, istahdam) ilişkin beklentilerinin186 yüksek olduğu, EZEÇ ebeveynlerinin beklentilerinin genellikle çocuklarının ekonomik bağımsızlık kazanması yönünde olduğu görülmektedir. Engel nedeninin dış faktörlere atfedilmesinin, ekonomik yetersizliklerin, çocuğun yaşamı boyunca desteğe ihtiyacı olmasının ebeveyn kaygısını yükseltti ği, EZEÇ'un yaşının artması ile ebeveyn kaygısının da arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of expectations about the child by comparing the ievel of anxiety of parents who have mentally retarded children. The samples of this experimentation are composed by 69 parents of trainable handicapped. children attending 20 special education classes in Denizli provincal and 16 parents of mentally retarded children in Denizli Güzelyurt Kindergarden. The model of research has been combined by 57 mothers and 28 fathers 85 parents. The research way carried aut in March-May 1994. And duving this pariod from time to time parents who have got mentally retarded children were given an information from about the parents and children, an instrument of measuring anxiety level and olso Id. th trainable mentally retarded nancial problems. Where as, a questionnaire on expectations of parents about the chi The result of the research has show that those wil children have anxieties about life time caretaking and fii those with exceptional mentally retarded have got move anxieties about financial problems but have got less anxieties about physical limitations. Mothers seem to be move worried in comparison to fathers, on the other hand, fathers are move worried in respect of difficulties that the children might cause to the family. The parents of trainable handicapped children are move worried in comparison with parents of exceptional mentally retarded children in the whole scale, dependence and self-management, cognitive disabilities, limitations on the family life, life time caretaking, disagneement in the family and pyhsical limitations. Mothers of trainable handicapped children are move worried than mothers of exceptional mentelly retarded children in the same anxieties except for dependence and self-management. Parents of exceptional mentally retarded children are move worried than parents of trainable handicapped children in the anxiety of continuous illness and mothers of exceptional mentally retarded children are move worried then mothers of trainable handicapped children in the anxiety of continuous illness and difficulties that children might cause. Mothers of trainable handicapped children are move worried than fathers in the anxiety of limitations that children cause and anxiety of financial problems, on the other hand, fathers of trainable mentally retarded children are move worried than mothers in the anxiety of difficulties that children cause. In the same anxiety fathers of exceptional mentally retarded children are move worried than mothers. Fathers of trainable mentally retarded children are move worried than exceptional mentally handicapped children in the anxieties of dependence, self-management, cognitive disabilities, life time caretaking, disagreement in the family. Parents of trainable mentally retarded children, the expectations of parents of trainable mentally retarded children are love in the child's straggle for life, but the expectations about education and employment are high. The expectations of parents of exceptional mentallly retarded children are usually hihg in gaining economical dependence. The fack that disabilities are attributed to external reasons, financial problems, need of support a life time increase the anxiety of parents and the older the exceptional mentally retarded children are, the move the anxiety of the parents.