Türkiye'de dış borçların analizi (1950-1993)
- Tez No: 41314
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ACARTÜRK ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Gerek tasarruf gerekse döviz açığının giderilmesinde ve böylece kendi kendini besleyen bir ekonomik kalkınmanın sağlanmasında dış kaynaklardan yararlanılması büyük önem taşımaktadır.Hem bu amaçlara hizmet etmesi, hemde gelişmekte olan ülkelerde bir alternatif finansman aracı olması nedeniyle dış borçlar, günümüzde en önemli dış kaynak durumundadır. Türkiye ' nin son yıllarda dış borçlan giderek büyümüş ve devletlerden borçlanmanın yerine uluslararası piyasalardan sağlanan krediler almıştır.Dış borçlarda ki hızlı artış ve net kaynak çıkışının yaşanması ülkemizi ağır bir borç yükü ile karşı karşıya bırakmıştır. Bilindiği gibi klasik iktisatçılar, borçlanmanın gelecek kuşaklara bir yük nakli demek olduğunu, bu nedenle hiçbir akıllı devlet adamının borçlanmaya gitmemesi gerektiğini belirtmişlerdir.Modern iktisatçı ve maliyeciler ise borç yükünün sadece dış borçlarda olabileceğini savunmuşlar. iç borçlarda borç yükünden söz edilemiyeceğini vurgulamışlardır İç borçlarda modern iktisatçılar bir yük doğmayacağını söylemekle beraber gelir dağılımında adaletsizliğe sebep olacağında aynı görüştedirler.Devlet borçlanmasının ekonomik istikran sağlamada kullanılabileceğim söyleyen iktisatçılardan bir kısmı enflasyona diğer bir kısmı da durgunluğa sebep olacağım söylemişlerdir. Dış borçlann, akıllı politikalar oluşturulduğu takdirde az gelişmiş ülkelerin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.Kendi kendini kısa sürede amorti edebilen, ihracat ve döviz gelirlerini artına yatınmlarda kullanılması halinde dış borçlar, fakirlik kısır döngüsünün kırılmasına, söz konusu ülkenin kalkınmasına yardımcı olabilir.Böylece alınan dış borçlann, bir yükünden de söz edilemez.Hatta gelecek kuşaklar durumdan daha kârlı çıkarlar.Fakat dış borçlar verimli alanlarda değerlendirilemezse kesin bir borç yükü doğurur.Ülkemizin dış borç politikasının yeterli olduğunu söylemek güçtür.Hükümetle- rin politik çıkarlar nedeniyle aldıkları dış borçlan verimli olarak kullandıkları söylene- ak mez.özellikle 1980 sonrası dış borçlarımız hızla artmıştır.Bu borçların bir kısmı yatırımlara dönüştürülürken, bir kısmı da daha önce alınan borçların anapara ve faizlerini ödemek şeklinde kullanılmıştır 1980 sonrası dış borç rasyolannı incelediğimizde Türkiye ' nin ağır bir borç yükü altında olduğu, bu borçlan ödemek için yeni borçlar bulması gerektiği, bulunmadığı veya ihracat ve döviz gelirleri artınlamadığı takdirde yeni bir borç krizi yaşanabileceği görülmektedir. Bütün bunlardan dolayı hükümetler akıllı bir dış borç politikası izlemek zorundadırlar. Yurt içi tasarruflann artınlmasına çalışılmalı ve dış kaynaklara olan bağımlılık azaltılmalıdır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To get the benefit of foreign sources has a great importance botiyn the field of economy and in the elimination of the debt of currency in order to provide an economical development feeding itself by itself. The foreign debt is the most important foreign source because of that it is an alternative means of finance in the developing countries while it serves to the above mentioned aims. The foreign debts of Türkiye have been increased day by day in the recent years and it has obtained credits through the international markets instead of borrowing from the states. Fast increase at the foreign debts an encounter with the net output of source have caused our country to meet with a very heavy debt. As it is known, the classic economists have declared that the borrowing is a kind of transfer the debts to the future generation and any clever state men should not undertake any debts.As to the modern economists and financiers, they have defended that the load of debt is concerned for the foreign debts only while they have emphasized that this is not mentioned for the domestic debts. The modern economists have the same view that the domestic debts are going to be the cause of injustice at the income shareness although they say that these domestic debts are not going to be a load.Among the economists saying that the state debts can be used to provide the stability at economy; some of them say that these debts will cause for inflation and some others say that this will be cause of fatigue. We can said that the foreign debts may provide a great deal of contribution to the developments of the undeveloped countries in case of having appropiate policies. The foreign debts amortizing themselves in the short period can assist to break the chaos in poorness of the country if they are used at investments to increase the incomes of foreign currency and export. Therefore, it may not be mentioned about any loads of these foreign debts, Even, the coming generation may get the benefit of theseincomes of foreign currency and export. Therefore, it may not be mentioned about any loads of these foreign debts, Even, the coming generation may get the benefit of these debts. But if these foreign debts are not evaluated for the fruitful fields, then this situation precisely causes a debt load. It is hard to say that our policy of foreign debts is sufficient. We can not say that the governments are using the foreign debts in the productive manner because of their point of view at their political interest. Our foreign debts have been increased fast specially after the year of 1980. Some of these debts are used as paying the debts borrowed before and for their interests while some of them are being transfered for investments. When an evaluation at the ratio of foreign debts are being done it has been seen that Türkiye has been under a heavy debt load and in need to find new debts to pat old ones and in case of new debts have not been obtained and incomes of foreign currency and export have not been increased, it will be met with a new debt crise.Because of all these facts, he governments have to follow a rational policy of foreign debt. It must be given a special attention to increase the domestic savings and to decrease the necessity for foreign debts.