Karanlıkdere Vadisi'nin (Yozgat) oppioid akarları üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on the oppioid mites of Karanlıkdere Valley (Yozgat)
  1. Tez No: 413222
  2. Yazar: EDA EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Karanlıkdere Vadisi'nden, Ağustos 2013 – Haziran 2014 tarihleri arasında toplanan döküntü, liken, yosun ve toprakta yaşayan Oppioid akarlar sistematik bakımdan değerlendirilmiş ve iki familyaya ait üç takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar daha önce Türkiye'den kaydedilmiş olan Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyıldız ve Subias, 2007, Microppia minus minus (Paoli, 1908) ve Oppiella (Oppiella) nova (Oudemans,1902)'dır. Tespit edilen türlerin, ışık mikroskobu ve tarama elektron mikroskobu incelemeleri yapılarak çeşitli vücut yapılarına ait ölçümleri yapılmış, fotoğrafları çekilmiş, yaşama alanları ile dünyadaki yayılışları verilmiş ve çeşitli sistematik sorunları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The oppioid mites dwelling in litter, lichen, moss and soil collected from Karanlıkdere Valley between August 2013 – June 2014 have been evaluated from systematic viewpoint and totally three taxa belonging to two family have been identified. These taxa were Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyıldız and Subias, 2007, Microppia minus minus (Paoli, 1908) and Oppiella (Oppiella) nova (Oudemans,1902) that have been recorded previously from Turkey. The identified species were examined by a light microscopy and scanning electron microscopes, the measurements belonging to their various body structures were done and and also photographed; their habitats and distributions on the world were given and systematical problems discussed.