Karanlıkdere düşük tenörlü krom cevherinin optimum zenginleştirilme koşullarının araştırılması çalışmaları
The investigation studies of optimum benefication conditions of Karanlıkdere with law grade chromite ores
- Tez No: 34316
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KARANLIKDERE DÜŞÜK TENÖRLÜ KROM CEVHERİNİN OPTİMUM ZENGİNLEŞTİRİLME KOŞULLARININ ARAŞTIRILMASI ÇALIŞMALARI Hülya KURŞUN Cumhuriyet Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Maden Anabilim Dalı Danışman Prof.Dr. Mehmet CANBAZOĞLU Krom modern endüstrinin temel elementlerinden biri olarak başlıca metalürji, kimya ve refrakter endüstrisinde kullanılan stratejik öneme sahip bir elementtir. Dünya kromit rezervinin 11 milyar ton civarında olduğu ve bu rezervin önemli bir kısmının Güney Afrika 'da olduğu bilinmektedir. Türkiye kromit cevheri ve ferrokrom satan ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak son yıllarda krom piyasasındaki fiyatlarda oluşan dalgalanmalar nedeniyle krom madenciliğinde hayati problemler yaşanmaktadır. Birçok maden işletmeleri ve konsantrasyon fabrikaları kapanmıştır. Bu yüzden küçük boyutlu kromit yataklarının değerlendirilme imkanları araştırılmıştır. Bu çalışmada, Sivas-Ulaş-Karanlıkdere bölgesinde bulunan özel sektöre ait krom yatağının jig, sallantılı masa, manyetik ayırma ve flotasyonla optimum koşullarda zenginleştirme imkanlarının araştırılması yer almaktadır. Karanlıkdere cevheri %22.47 Cr203 içermektedir. Yapılan deney sonuçlarına göre en uygun yöntemin sallatılı masa olduğu tesbit edilmiş, %52.60 ağırlık ve %48.43 Cr203 tenörlü konsantrenin %88.14 randıman elde edileceği anlaşılmıştır. Deneysel çalışmalar, muhtemel geliştirilmiş akım şemaları, sonuçlar ve öneriler bölüm 2 - 3 ve 4 'te verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zenginleştirme, Krom cevherleri, Karanlıkdere, Gravite ile Zenginleştirme, Jig, Sallantılı Masa, Laboratuvar Zenginleştirmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THE INVESTIGATION STUDIES OF OPTIMUM BENEFICATION CONDITIONS OF KARANLIKDERE WITH LOW GRADE CHROMTTE ORES Hülya KURŞUN Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor Prof. Dr. Mehmet CANBAZOĞLU Chromite is one of the major input elements of modern industry, and used in the metallurgical, Chemical and Refractorial industries. It is an important strategic element. World chromite reserves are around 11 billion ton, and it is known that most of these reserves deposited are in South Africa. Turkey is also among the countries which exports chromite ores and ferrochrom. Unfortunately, price fluctuations of chromite in recent years have affected the mining of chromite. Therefore, many mining operations and concentration plants have been closed down. However, many small size chromite deposits can survive for production in the future. In this study, the benefication methods (jigging, shaking table, magnetic separation, flotation) of chromite ores, which were taken from the chromite deposits in Sivas - Ulaş - Karanlıkdere region were investigated. The samples which used,^ in these benefication studies contained 27.47% Cr203 from this study, it was obtained in this investigation that the most suitable benefication method was shaking table that produced a concantre with a 52.60% by weight and a 48.43% of Cr203 grade as well as with 88.14% recovery. Experimental studies, the possible developed flow - sheet, results and recommendations have given at section 2 - 3 and 4. KEY WORDS: Benefication, Chromites, Karanlıkdere, Gravity Seperation, Jigging, Shaking Table, Laboratory Benefication.