All-chalcogenide core-shell fibers for nonlinear applications
Lineer olmayan uygulamalar için tamamı kalkojen çekirdek-kabuk fiberler
- Tez No: 413250
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geniş bantlı ışık üretimi olarak bilinen aşırı spectral genişleme doğrusal olmayan optik alanında en çarpıcı sonuçlardan biri olarak kabul edilir. Geniş spektrumları ve enerjinin spektrum üzerinde düzgün dağılmasından dolayı geniş bantlı ışık kaynakları spektroskopi, frekans ölçümü, optik koherens tomografisi, mikroskopi ve telekomünikasyon gibi değişik alanlarda uygulamaları vardır. Bu tezde, yüksek güçte geniş bantlı ışık üretimi amacıyla kalkojen camlardan yapılan çok çekirdekli fiberlerin üretilmesi için yeni bir metod sunulmuştur. Bu amaçla polimer matris içine gömülmüş kalkojen çekirdek/kalkojen kılıf kademeli kırıcılık indisine sahip optik fiber dizayn edilip üretilmiştir. Ardarda başarılı üç aşama sonrasında sıfır dağılıma yaklaşık olması için tasarlanmış 1.35 μm toplam çapında yedi çekirdekli kalkojen cam fiberler üretilmiştir. Bu kalkojen malzemelerin kırıcılık indisleri 1550 nm dalgaboyunda 2.73 ve 2.61 olarak ¨ölçülmüştür, bu yüzden numerik açıklığı 0.8 dir. Fiberlerin kademeli kırıcılık indisi yapısı ışığın fiberin çekirdeğinde iyi bir şekilde hapsolmasını sağlamaktadır. Böylece, ışığın fiberin doğrusal olmayan kırıcılık indisi yüksek olan çekirdeğiyle etkileşimi arttırılmaktadır ve ışığın kızıl ötesi emilimi fazla olan polimerle etkileşimi engellenmektedir. Bölünmüş adımlı Fourier methodu (split step Fourier method) kullanılarak üretilen fiberlerin 1 μm'den 3.5 μm'ye kadar geniş bantlı ışık üretebilme potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The extreme spectral broadening phenomenon called as Supercontinuum generation is considered as one of the most striking phenomenon in nonlinear optics. Due to their broad spectra and uniformly distributed power over the spectra supercontinuum sources have found wide range of applications in areas such as spectroscopy, frequency metrology, optical coherence tomography, microscopy and telecommunications. In this thesis, we propose a new method to fabricate multicore fibers made of chalcogenide glasses for the use of high power Supercontinuum generation. We designed and fabricated a new seven-core-structured fiber with chalcogenide core /chalcogenide cladding step-index fiber embedded in polymer matrix. After three successful iterative steps we fabricated seven-core chalcogenide glasses fiber which has diameter around 1.35 μm which is engineered to be approximately zero dispersion. The refractive indices of these two materials at 1550 nm are 2.73 and 2.61; as a result the NA is engineered to 0.8 at this wavelength. The step index structure of the fiber provides the very well-confinement of light to the core of the fibers. This enables the more interaction of light with the highly nonlinear part of the fiber and preserves light to be absorbed by the polymer jacket which has high absorbance at IR region. By using split step Fourier method we showed the potential of our fiber to generate supercontinuum covering from 1 μm to 3.5 μm.