Türkiye, Almanya, Fransa, İngiltere ve İsveç ülkelerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği denetim modelleri
Health and safety models in Turkey, Germany, France, U.K. and Sweden
- Tez No: 413251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşgücünün çalışma yaşamında yer almaya başlamasıyla birlikte, iş güvenliğininin önemi de artmaya başlamıştır. Dünya üzerinde milyonlarca insanın ölümcül nitelikli iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle çalışma yaşamını hukuk kuralları ile düzenleme gereksinimini ortaya çıkarmıştır. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bilinç ve duyarlılığın arttırılmasında, güvenlik kültürünün yerleştirilmesinde, iş sağlığı ve güvenliği politikalarının uygulanmasını kolaylaştırma da tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede deyeni düzenlemeler ile hız verilmiştir. Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği politikasının uygulamalarının ve denetim yöntemlerinin Avrupa Birliği ve Türk Mevzuatı açısından, incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yürürlükte olan mevzuatlar ve uygulamalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the start of the workforce to take part in human life, the importance of occupational health and safety began to rise worldwide. Because of the severe and fatal accidents at work that effects millions of people around the world that has revealed the need for regulation by laws and amendments. The increased consciousness and awareness of occupational health and safety, the installation of safety culture, occupational health and safety policy in facilitating the implementation as well as all over the world have been accelerated by the new regulations in Turkey. In this study, the European Union and practices of occupational health and safety policies and control methods in terms of Turkish legislation aims to investigate. Regulations and practices were discussed.