Barit maddesinin odunda emprenye edilebilmesi ve bazı teknolojik özelliklerine etkisi
The process of impregnation the barite chemical in the wood and its effects an some technological features
  1. Tez No: 413278
  2. Yazar: MUSA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Melezi Larex (LarixdeciduaMill.) odununun barit ve borlu bileşiklerin çeşitli konsantrasyonlarıyla (%1,%3,%5) ASTM 1413-76 standardına göre emprenye edilmesi ve teknolojik özellikler üzerinde oluşturduğu değişimler araştırılmıştır. Toplam retensiyon, % retensiyon, tam-hava kurusu özgül ağırlık değeri, eğilme direnci, eğilmede elastiklik modülü, basınç direnci, yapışma direnci ve diğer fiziksel özellikler belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; en yüksek tam kuru özgül ağırlık değeri %5 Barit+Ba (0,62 g/cm3), hava kurusu özgül ağırlık%5 Barit+Ba (0.65 g/cm3)' ta gerçekleşirken mekanik özelliklerde en yüksek eğilme direnci değeri %1 Borik Asit (145 N/mm2), eğilmede elastiklik modülü %1 Borik Asit (17243 N/mm2), basınç direnci %1 Borik Asit (80,49 N/mm2), yapışma direnci %1Barit (12,13 N/mm2)'ta gerçekleşmiş olup; odun-su ilişkileri yönüyle saatler baz alındığında en düşük değer daralma 6 saatte %1 Boraks (Bx)''ta (% 7,13), genişleme değeri 6 saatte % 1 ile Boraks' ta (% 6,17) olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, Larex deciduamill wood's barite and boroncomposites different concentration (1%, 3%, 5%) impregnating with respectto ASTM 1413-76 standards and thechanges on technological features ar eresearched. Total retention, retention percent, total-dry air specific bulk density, bendingrigidity, resilience, compressives trength, adhesions trength and other physical characteristicsare determined. According to the results of experiments, the seare obtained; The most total-dry air specific bulk density is 5% Barite+Ba (0,62 g/cm3), is obtained at dry air specific bulk density 5% Barite+Ba (0.65 g/cm3). In mechanical features; the most bendingrigidity is 1% Boric Acid (145 N/mm2), the most resilience is 1% Boric Acid (17243 N/mm2), the most compressives trength is 1% Boric Acid (80,49 N/mm2), the most adhesions trength is 1%Barite (12,13 N/mm2). With respect to wood - water relation based on hours, the least contraction in 6 hours at 1% Borax (Bx) is 7,13%;expansion value in 6 hours at 1%Borax is (6,17%).