Homo kiral BİS(amino alkol) okzalamitlerin geçirgenlik arttırıcı özellikli sıvılarla jelleştirilmesi ve ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanımları
Gelling homo chiral BIS(aminoalcohol) oxalamides with permeation enhancer liquids and use as drug delivery system
- Tez No: 413307
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AYDIN, PROF. DR. HALİL HOŞGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İlaç depo sistemleri geliştirmek ve non-steroidal ilaç molekülleri için yeni dermal ve lokal ilaç veriliş araçları olarak tanımlanan organik sıvılarda jelleşebilen aminoalkol bazlı bis(aminoalkol) okzalamitler (sırasıyla, 1-6:aminoalkol=leusinol, ileusinol, valinol, fenilalaninol, fenilglisinol, 2-amino-1-bütanol), iyi bilinen LMWG (Düşük Mol Kütleli Jelatör)'leridir. Kozmetik endüstrisinde kullanılan, etil laurat, etil miristat, etil palmitat, izopropil laurat, izopropil miristat, izopropil palmitat gibi farklı zincir uzunluklarına sahip FAE (yağ asidi etil ve izopropil esterleri)'ler, biyouyumlu organik jelleştirici sıvılar olarak bu çalışmada seçilmiştir. İbuprofen (Ib) model ilaç olarak, bu supramoleküler jellerin içine hapsedildi. Supramoleküler organojellerdeki ibuprofen moleküllerinin salım davranışı, UV-Vis spektroskopisi kullanılarak incelendi. Ib'nin salım davranışlarına; organojelatör ve ilaç konsantrasyonu, ortamın pH'sı ve çözücü (farklı FAE'leri) doğasının etkisi durağan şartlar altında araştırıldı. Sonuçlar supramoleküler organojellerde Ib'nin yüzde salımının, jelatör konsantrasyonunun artışı ile kısmen azaldığını göstermiştir. Ayrıca, Ib içeriğinin artması ile salımı hızı artmıştır. Farklı pH değerlerine sahip ortam olarak kabul edilen tamponlarda da Ib'nin salım davranışının farklı olduğu bulunmuştur. Salım kinetikleri incelemeleri, Ib'nin salım davranışının farklı denklemlere ve Fick'e uymayan (Anomalous transport) modele dahil olan salım mekanizması ile uyum içinde olduğunu göstermiştir. Bu gözlemler non-stereoidal ilaç moleküller için bis(aminoalkol) okzalamit jellerinin ilaç veriliş araçları olabileceğini ve böyle sistemlerin salım profillerine, jelatör-FAE kombinasyonunun doğru seçimi ile ince ayar yapılabileceğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aminoalcohol based bis(aminoalcohol) oxalamides (respectively, 1-6:aminoalcohol=leucinol, ileucinol, valinol, phenylalaninol, phenylglycinol, 2-amino-1-butanol respectively), a well-known LMWGs for organic fluids whose properties have been reported in several papers, have been explored to develop drug depot systems and illustrated for novel dermal and topical drug delivery vehicle for nonsteroidal drug molecules. FAE (Faty acid ethyl and isopropyl esters) with different chain lenghts, ethyl laurate, ethyl myristate, ethyl palmitate, isopropyl laurate, isopropyl myristate, isopropyl palmitate, was chosen as biocompatible organic fluids which are used in cosmetic industry. Ibuprofen (Ib), acting as a model drug, was entrapped in the supramolecular organogels. The release behavior of Ib molecules in the supramolecular organogels was investigated by using UV–Vis spectroscopy. The influence of concentration of the organogelator and drug, pH values of the accepting media, and nature of solvent (different FAEs) on the release behavior of Ib was investigated under static conditions. The results indicated that the percent release of Ib in the supramolecular organogels was relatively decreased with an increase of the organogelator concentration. Also, the release rates of Ib increased with increasing of the Ib content. Furthermore, the release behavior of Ib was found to be different at various pH values in buffers as accepting media. The study of the release kinetics indicated that the release behavior of Ib was in accord with the different equations and the release mechanism involved in the non-Fick (Anomalous transport) model. These observations indicate that bis(aminoalcohol) oxalamides gels as delivery vehicle for non-steroidal drug molecules and also show that the release profiles for such systems can be fine-tuned by the correct choice of gelator-FAE combination.