Şenoba Beldesi̇ ve yakın çevresi̇ni̇n (Uludere-Şırnak) florası üzeri̇ne ön çalişma
A preliminary study on the flora of şenoba district and its surroundings (Uludere - Şırnak)
  1. Tez No: 413327
  2. Yazar: NURETTİN ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; Şenoba Beldesi ve Çevresinin (Beytüşşebap - Şırnak) Florası araştırılmıştır. Araştırma alanı Davis'in kareleme sistemine göre C9 karesinde yer almaktadır. Araştırma alanında 2013 ve 2014 yılları arasında değişik tarihlerde 750 bitki örneği toplandı. Bu örneklerin incelenmesi sonucu 42 familya ve 114 cins'e ait toplam 187 tür ve türaltı takson tespit edildi. 187 taksonun tamamı Spermatophyta üyesidir. Spermatophyta bölümüne ait taksonlardan 1'i Gymnospermae, 186'sı ise Angiospermae alt bölümü içerisinde temsil edilmektedir. Angiospermae üyelerinin 143'ü Dicotyledoneae ve 43'ü Monocotyledoneae sınıflarına aittir. Belirlenen tür ve türaltı taksonlardan 103 tanesi C9 karesi için yeni kayıttır. Araştırma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; İran-Turan 52 (% 27.8), Avrupa-Sibirya 9 (% 4.81), Akdeniz 16 (% 8.56) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 110 (% 58.82) dir. İçerdikleri takson sayılarına göre alanda en büyük ilk 10 familya sırasıyla; Fabaceae 27 (% 14.44), Poaceae 24 (% 12.83), Asteraceae 23 (% 12.29), Lamiaceae 12 (% 6.41), Boraginaceae 9 (% 4.81), Apiaceae 8 (% 4.28 ), Ranunculaceae 8 (% 4.28), Liliaceae 6 (% 3.20), Geraniaceae 5 (% 2.67) ve Brassicaceae 4 (% 2.12)'dir. İçerdikleri takson sayılarına göre alanda en büyük ilk 10 cins sırasıyla; Trifolium 8 (% 4.28), Salvia 6 (% 3.21), Bromus 5 (% 2.76), Centaurea 4 (% 2.14), Scabiosa 4 (% 2.14), Geranium 4 (% 2.14), Poa 3 (% 1.60), Anthemis 3 (% 1.60), Medicago 3 (% 1.6) ve Quercus 3 (% 1.6)'dir.
Özet (Çeviri)
This research covers the Flora of Şenoba District and its surroundings (Uludere-Şırnak). The research area is located in C9 square acording to Davis's grid system. As a result of the examination of 750 plants specimens collected from the area, between 2013 and 2014. As result of evaluation of these plants 187 taxa, belonging to 42 families and 114 genera were identified. In all of the 187 taxa, belongs to Spermatophyta. The one taxa belong to the Gymnospermae subdivisio and 186 taxa were represented in Angiospermae subdivisio. Among the Angiospermae 143 taxa belong to Dicotyledoneae and 43 taxa belong to Monocotyledoneae class.103 taxa, which were described, are new for the C9 grid square. Phytogeografical distributions of taxa are as follow: Irano – Turanian 52 (% 27.8), Euro-Siberian 9 (% 4.81), Mediterranean 16 (% 8.56), pluriregional or unknown 110 (% 58.82). According to their taxa content the largest ten families in the studied areas were found as following; Fabaceae 27 (14.44 %), Poaceae 24 (12.83 %), Asteraceae 23 (12.29 %), Lamiaceae 12 (6.41 %), Boraginaceae 9 (4.81 %), Apiaceae 8(4.28 %), Ranunculaceae 8 (4.28 %), Liliaceae 6 (3.20 %), Geraniaceae 5 (2.67 %) and Brassicaceae 4 (2.12 %). According to their taxa content, the greatest 10 genera are ordered as follows: Trifolium 8 (4.28 %), Salvia 6 (3.21 %), Bromus 5 (2.76 %), Centaurea 4 (2.14 %), Scabiosa 4 (2.14 %), Geranium 4 (2.14 %), Poa 3 (1.60 %), Anthemis 3 (1.60 %), Medicago 3 (1.6 %) and Quercus 3 (1.6 %).