Algılayıcı ağ kontrollü engelli aracı tasarımı
Sensor network controlled disabled person vehicle design
- Tez No: 413363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda, sağlık alanında robotik teknolojisinin kullanımı ile birlikte önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Günümüzde, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırabilmek ve günlük yaşantılarına rahatlıkla devam etmelerini sağlayabilmek için robotik teknolojisinin kullanılması gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada; algılayıcı ağları kullanarak, çeşitli nedenlerden dolayı boyundan aşağısı felç olup yatağa mahkûm olan veya herhangi bir nedenden dolayı tekerlekli sandalyeye mahkûm olup elini kullanamayan engelli bireylerin yaşamlarını en kaliteli şekilde sürdürebilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca, tasarlanan izleme sistemi ile engelli bireyin gerçek zamanlı vital bulguları değerlendirilerek herhangi bir acil durumda aracın bulunduğu konum bilgileri ve vital bulgular engelli yakınına SMS yoluyla gönderilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant advances in the healthcare field have taken place by using robotic technology. Todays, using robotic technology has become a necessity to facilitate the lives of disabled people and enable them to continue their daily lives easily. In this study, a sensor network controlled disabled person vehicle is designed for keeping the disabled person who paralyzed from the neck down due to various reasons or cannot use his/her hand under surveillance, and it is intended to enable them to maintain the highest quality of life. Also, the real time vital signs are evaluated with developed surveillance system and these vital signs together with location information are sent to relative of disabled person in case of an emergency via SMS.