Isıl işlem görmüş ladin ağaçlarından üretilen masif panellerin vernik etkilerinin incelenmesi.
Examining the varnish effects of heat treated wooden panels of picea orientalis
- Tez No: 413362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ÇAKICIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısıl işlem uygulanan Doğu Ladini (Picea orientalis) odunun endüstriyel üretim koşullarında masif panel levhalar haline getirdikten sonra üzerlerine üst yüzey işlemleri uygulamak ve uygulama sonucunda oluşan etkileri araştırmaktır. Bu kapsamda Doğu Ladini (Picea orientalis) odunu örnekleri Thermowood metodu ile 190°C'de 1.5 saat ve 212°C'de 2 saat ısıl işleme tabi tutulmuşlardır. Thermowood sonrası Doğu Ladini (Picea orientalis) odunları endüstriyel üretim koşullarında masif panel levhalar haline getirilmiştir. Levha haline getirilen malzeme yüzeylerine su bazlı, akrilik, U.V ve tik yağı olmak üzere dört farklı türdeki vernikler, üretici firma önerileri doğrultusunda endüstriyel uygulamalara uygun olacak şekilde tatbik edilmiştir. Elde edilen örneklerin; renk (Δa*, Δb*, ΔL* ve ΔE), parlaklık, yüzey yapışma direnci, salınımsal sertlik, çizilme direnci ve ısı iletkenliği değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre; Su bazlı, Akrilik, U.V. ve Tik Yağı vernik türüne bağlı olarak parlaklık, yüzey yapışma ve çizilme değerleri azalmıştır. Toplam renk değişim değerleri ise artmıştır. Akrilik vernik ile Tik yağı uygulanmış numunelerde salınımsal sertlik değerinde artış gözlemlenirken su bazlı vernikli numunelerinde azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to examine the effect of some wood preservatives when applied to the surfaces of the heat treated ThermoWood Spruce wood panels which are produced in industrial conditions. Spruce wood samples were first heat treated Thermowood at 190 °C and 212 °C for 1.5, and 2 hours, respectively. Then samples were converted to massif panels in industrial conditions. The surfaces of the panels were treated using four different wood preservatives; water-based, acrylic, UV and teak oil. The application was conducted regarding the preservative producers application guide. The produced samples were tested for colour (Δa*, Δb*, ΔL* and ΔE), brightness, surface adhesion resistance, hardness, scratch resistance and thermal conductivity. Results showed that all preservatives diminished the brightness, surface adhesion and scratch resistances but improved the colour. Acrylic and teak oil preservatives improved the hardness but lower values were observed when the surface was treated with water-based preservative.