Assessing the knowledge management capabilities of enterprises: developing enterprise intelligence index and a case study
Kurumların bilgi yönetimi kabiliyetlerinin değerlendirilmesi: kurumsal zeka endeksinin geliştirilmesi ve bir vaka çalışması
  1. Tez No: 413446
  2. Yazar: EVREN SATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Information and Records Management, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Her gün şirketler binlerce değer biçilemez bilgi üretmekte fakat birçoğu arkalarında iz bırakmadan uçup gitmektedir. Bu arzu edilmeyen bilgi kaybını önlemek ve bilgiyi şirketin bilgi hafızasında tutmak için şirketler bilgi yönetim sistemleri kurmaktadırlar. Bilgi yönetimi uygulamalarına yapılan yatırımların artması ile bilgi yönetimi uygulamalarının ölçümüne olan ilgi de artmaktadır. Bilgi yonetimi ile ilgili olçümlemeler strateji ve aksiyonlar arasindaki bağin kurulmasını ve mevcut performansın gözden geçirilerek gelişmesini sağlar. Söz konusu bu çalısma şirketlerin bilgiyi elde etme ve kullanabilme olarak tanımlanabilecek zekalarının olduğunu önermektedir. Şirketler veriden bilgi üretirler, bu bilgiyi analiz ederek süreçlerine değer katacak yeni bilgiler elde ederler ve yeni elde ettikleri bilgiyi süreçlerinde kullanırlar. Tüm bunlar şirketlerin bilgiyi kullanabilme yeteneklerini daha iyi anlayabilmek icin Kurumsal Zeka Endeksi olusturma ihtiyacı doğurmustur. Kurumsal Zeka Endeksini olusturmak icin 42 ölçekli bir model geliştirildi. Türkiye'de finans, bilişim, telekomunikasyon, hızlı tüketim sektörlerinin önde gelen şirketlerinin bilişim, insan kaynakları, satış, pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi departmanlarından 144 orta ve üst düzey yöneticisi anketi yanıtladı. Endeksin bileşik yapısı nedeniyle açıklayıcı ve dogrulayıcı faktor analizleri gerçekleştirildi. Sonuclar Kurumsal Zeka Endeksinin anlamli faktör yüklemeleri neticesinde 8 ana faktör olduğunu ortaya koymustur: Organizasyon ve Yapı, Kültür, İş birlikleri, Süreçler, Ölçümler, Yetkinlikler ve Teknoloji ve Altyapı. Bu faktörler Kurumsal Zeka Endeksinin yüzde 53'ünü kabul edilir ölçek içi tutarlılıkla açıklayabilmiştir. Bu çalışma şirketlerin Kurumsal Zeka alanında mevcutta yaptıkları çalısma ile performanlarını geliştirmek için yapmaları gerekenler arasındaki farkı anlamalarını sağlama yolunda atılan ilk adımdır. Makro seviyede endeks şirketlerin birbirileri arasında karşılastırma yapabilmelerini sağladığı gibi mikro seviyede kurum içi gelişime açık alanların tespitini sağlamaktadır. Her iki seviyede de endeks karar verme ve organizasyonel gelişim alanlarında önemli ve güvenilir bir gösterge olarak kullanılabilir. Kurumsal Zeka Endeksi ile şirketler yıllar boyunca gelişimlerini takip edebilecekleri gibi rakipleri ile de herhangi bir anda karşılaştırma yapabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Every day, organizations create thousands of invaluable information but many of them just fly away with leaving no mark behind. To avoid this undesirable loss, organizations build knowledge management (KM) systems to keep the information recorded in the organization's knowledge base. With increasing investments in KM implementations, measuring organizational benefits of KM initiatives has become an important agenda among KM practitioners. Measuring knowledge provides a mechanism to evaluate, control, and improve on existing performance and forms essential linkages between strategy and actions. The current study proposes that organizations have intelligence which is defined as ability to acquire and apply knowledge skills. They create information from data, identify new information adding value to its processes through analyzing the information gathered and use the information in its processes. All these indicate a need for a scale to measure Enterprise Intelligence Index (EII) in order for better understanding of an organization's ability to keep and manage information. To develop EII, total 42 item scale was constructed. 143 mid- or senior-level IT, HR, CRM, sales, marketing managers of leading finance, IT, telecommunications, FMCG companies in Turkey responded to the survey. Due to the composite structure of the index, the factorial structure was analyzed with explanatory and confirmatory methods. The results indicated that there were 8 broad factors of EII - Leadership and Vision, Organization and Structure, Culture, Partnerships, Processes, Measures, Competencies, Technology and Infrastructure with significant level of item loadings. These factors explained the total 53% of overall EII with acceptable levels of inter-item consistency. The study was one of the first steps in understanding the difference between what organizations is currently doing and what it needs to do in order to maintain and improve its performance level regarding with EII. At the macro level the index will enable organizations to compare themselves with each other. At the micro level, it calls attention to areas needing improvement in current and future initiatives. In either case, the index provides robust indicator and basis for decision making and organizational support and development. By the help of EII, organizations will be able to monitor their own progress among years as well as they can benchmark their status compared to the competition at any given time.