Enformasyon sistemleri ortamında dinamik yeteneklere dayanan yenilikçilik
Dynamic capabilities based innovation in environments of information systems
  1. Tez No: 166315
  2. Yazar: ORHAN ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ENFORMASYON SİSTEMLERİ ORTAMINDA DİNAMİK YETENEKLERE DAYANAN YENİLİKÇİLİK ÖZET Dinamik yetenekler yapısı, hızlı teknolojik değişikliklerin olduğu ortamlarda faaliyet gösteren özel kurumsal firmaların zenginlik yaratma ve zenginliği koruma metodlarını ve kaynaklarını analiz eder. Firmaların rekabet avantajınınsa farklılık yaratan süreçlere dayandığı, firmanın varlık pozisyonu ile de keskinleştiği görülmektedir. Dinamik yetenekler, ürün geliştirme, bilgi yönetimi ve karar verme gibi özel ve belirlenebilir süreçler kümesidir. Dinamik yetenekler ne belirsizdir ne de gereksiz yere tekrarlamalar içerir. Her ne kadar dinamik yetenekler detaylarında özel durumlarla ilgili olsa da firmalar için önemli genellemelere sahiptirler. Kısmen dinamik olan pazarlarda dinamik yetenekler, rutinlerin geleneksel kavramlarına benzer. Bu tarz pazarlarda önceden tahmin edilebilen sonuçlarla, detaylı, analitik ve durağan süreçlerdir. Aksine yüksek hızlı pazarlarda dinamik yetenekler, önceden tahmin edilemeyen sonuçlarla, basit, yüksek oranda deneysel ve kırılgan süreçlerdir. Bu çalışmada, dijital ağlan kullanarak müşteri değeri yaratmak amacıyla bir firmanın becerilerini ölçmek, tahmin etmek ve anlamak için uygulanabilir bir dinamik yetenekler teorisi olan Ağ Merkezli İş Yenilik Çevrimi incelenmiştir. Teori dört ardışıl yapı belirlemektedir: Yeni Enformasyon Teknolojilerinin Seçimi, Ekonomik Fırsatları Teknoloji ile Eşleştirme, İş Yeniliğini Gelişme Amacıyla Uygulama ve Müşteri Değerim Değerlendirme. Teori, ağ merkezli iş yeniliğinin metrikleri üzerine yapılan araştırma programlan için mantıksal olarak tutarlı bir temel sunmaktadır. Çalışmanın sonunda yapılan ampirik çalışmada bir firmanın yenilikçilik seviyesini belirten varyans teorisi kullanılmıştır ve sonuçlar çok büyük oranda tatmin edicidir. V1U
Özet (Çeviri)
DYNAMIC CAPABILITIES BASED INNOVATION IN ENVmONMENTS OF INFORMATION SYSTEMS SUMMARY The dynamic capabilities framework analyzes the sources and methods of wealth creation and capture by private enterprise firms operating in environments of rapid technological change. The competitive advantage of firms is seen as resting on distinctive processes, shaped by the firm's asset positions. Dynamic capabilities are a set of specific and identifiable processes such as product development, knowledge management and strategic decision making. Dynamic capabilities are neither vague nor tautological. Although dynamic capabilities are idiosyncratic in their details, they have significant commonalities for firms. In moderately dynamic markets, dynamic capabilities resembele the traditional conception of routines. They are detailed, analytic, stable processes with predictable outcomes. In contrast, in high- velocity markets, they are simple, highly experimental and fragile processes with unpredictable outcomes. In this study, the Net Enabled Business Innovation Cycle which is an applied dynamic capabilities theory for measuring, predicting and understanding a firm's ability to create customer value through the business use of digital networks, is researched. The theory identifies four sequenced constructs: Choosing New IT, Matching Economic Opportunities with Technology, Executing Business Innovation for Growth and Assesing Customer Value. The theory offers a logically consistent basis for research programs on metrics of net-enabled business innovation. At the end of the study, as an emprical study, variance theory is used to define a firm's innovation level and the results are quite satisfying. IX