Bazı bakır (II) tereftalat komplekslerinin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
The determination of antimicrobial activites of some copper (II) terephthalate complexes
  1. Tez No: 413456
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDAĞ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş olan [Cu(tp)(dmpd)2](A1), Cu(tp)(amp)2]·3H2O (A2), [Cu(tp)(pen)2] (A3), [Cu(tp)(dmen)2] (A4), [Cu(tp)(deen)2]·4H2O (A5) ve [Cu(tp)(mpen)2]·2H2O (A6) kimyasal bileşiklerinin antimikrobiyal aktiviteleri, agar disk difüzyon yöntemi ile aktiviteleri belirlenmitir. Minimal İnhibasyon Konsantrasyonu (MİK) ve Minimal Mikrosidal Konsantrasyonu (MMK) yöntemi kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testlerinde kullanılan mikroorganizmalar ise: Gram pozitif bakteriler; Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enterococcus fecalis (ATCC 29112), Metisiline dirençli MRSA (klinik izolat), Gram negatif bakteriler; Escherichia coli (NRRL 3704), Salmonella spp. (klinik izolat), Enterobacter aerogenes (ATCC 13048), Moraxella catarrhalis (klinik izolat), maya ve küfler; Saccharomyces boulardii (yabani), Saccharomyces cerevisia (yabani), Aspergillus niger (ATCC 10949), Aspergillus fumigatus (NRRL 163), Candida albicans (klinik izolat) kullanılmıştır. Bakır bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitelerine bakıldığında en iyi antimikrobiyal aktiviteyi Cu(tp)(amp)2]·3H2O'un gösterdiği belirlenmiştir. Bakteriler içersinde test edilen kimyasal maddelere karşı en duyarlı olanlar gram pozitif bakterilerden Staphylococcus aureus ve Metisiline dirençli S.aureus, gram negatiflerden ise Moraxella catarrhalis'in olduğu tespit tedilmiştir. Mantarlar içersinde ise en duyarlı olan mikroorganizmalar ise Saccharomyces cerevisia ve Saccharomyces boulardii olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial activities of the newly synthesized [Cu(tp)(dmpd)2] (A1), Cu(tp)(amp)2]·3H2O (A2), [Cu(tp)(pen)2] (A3), [Cu(tp)(dmen)2] (A4), [Cu(tp)(deen)2]·4H2O (A5) and [Cu(tp)(mpen)2]·2H2O (A6) were determined by using the agar disc diffusion and tube-dilution methods. The microorganisms used in antimicrobial activity test were as : Gram positive bacteria ; Staphylococcus aureus(ATCC 25923), Enterococcus faecalis (ATCC 29112) and MRSA(clinic isolate), Gram negative bacteria; Escherichia coli (NRRL 3704), Salmonella spp. (clinic isolate), Enterobacter aerogenes (ATCC 13048) and Moraxella catarrhalis (clinic isolate) and Yeast and moulds ; Saccharomyces boulardii (wild), Saccharomyces cerevisiae (wild), Aspergillus niger (ATCC 10949), Aspergillus fumigatus (NRRL 163), Candida albicans (clinic isolate). Cu(tp)(amp)2]·3H2O antimicrobial activity was determined as the best activity among other copper compounds. The most sensitive bacteria against chemicals were as Staphylococcus aureus and Methicillin-resistant S. aureus, as gram popositive bacteria, Moraxella catarrhalis as gram negative bacteria. The most sensitive fungi were determined as being Saccharomyces cerevisiae and Saccharomyces boulardii.