Ticari patlayıcı maddeler ve patlayıcı madde seçimi
Industri̇al explosi̇ves and explosi̇ve selecti̇on
  1. Tez No: 413483
  2. Yazar: AHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Verimli bir patlatma için patlayıcı seçimi en başta gelen kriterlerdendir. Bu çalışmada Cebeci taş ocağında yapılan patlatmalar için patlayıcı seçimi yapılmıştır. Patlayıcı mühendislerinin patlatmanın nasıl gerçekleştiğini bilmesi patlatmayı analiz etmede önemlidir. Bu bakımdan bölüm 2 de patlamanın nasıl gerçekleştiğine ve patlamanın kimyasına değinilmiştir. Ayrıca ticari patlayıcı maddelerin içerikleri, üretimleri ve fiziksel özellikleri detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Bölüm 3 de ise Türkiye de üretilen ticari patlayıcı maddelerin ürün portföyleri açıklanmıştır. Patlayıcı seçimi yaparken patlayıcının maliyeti, patlayıcının özellikleri, kaya koşulları ve patlatma sonuçları dikkate alınmıştır. Bu kriterlere göre Türkiye deki ürün portföyünden patlayıcı seçimi yapılmıştır. Bu çalışmada endüstriyel patlatma uygulamalarında mevcut patlayıcı portföyünden en verimli ve ekonomik patlayıcıyı seçebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Explosive selection for an efficient blasting is one of foremost the criteria. İn this study explosives selection for blasting was performed in the Cebeci quarry made. Knowing how to detonate occurs of explosive engineering is important for analyze of the blasting. In this regard, Chapter 2 how the explosion occurred and the chemistry are mentioned. Also, the content of commercial explosives, manufacturing and physical properties are referred in detail. Chapter 3 is described the product portfolio of commercial explosives produced in Turkey. When selecting explosives; the characteristics of explosive, the cost of explosives, the rock conditions and the blasting results are taken into account. According to the criterias were made explosive selection from the product portfolio in Turkey. In this study, we aimed to choose the most efficient and economical explosive from existing explosive portfolio in Turkey for industrial blasting applications.