İş sağlığı ve güvenliğinde güvenilirlik mühendisliği uygulamaları
Occupational health and safety in reliability engineering applications
- Tez No: 413484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada temel amaç, işyerinde çalışma koşullarından kaynaklanan her türlü tehlike unsurunun incelenerek, risklerin sayısal veriler ve analizler sonrasında çalışanların güvenliğini ve sağlığını koruyacak seviyeye indirilmesi için güvenilirlik yöntemleriyle güvenli çalışma ortamları tesis etmek. Bu tehlikelerden kaynaklı iş kazaları olabileceği gibi her türlü meslek hastalığı ve diğer sağlık risklerini de katlanılabilir seviyeye indirmek için güvenilir yöntemler geliştirmektir. Risk değerlendirmesi sonucunda, işyerindeki tüm tehlikelerin ne olduğuna karar verilmiş kaza olma ihtimali ile olası kazaların boyutu/büyüklüğü değerlendirildikten sonra bir kazanın meydana gelme ihtimalinin mümkün olan en alt seviyeye indirildiğinin kanıtlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is examining all kinds of elements of danger resulting from working conditions in the workplace, the risk of quantitative data, and the safety of employees after analysis and to establish a safe working environment for its reliability method for lowering the level to protect their health. Like all kinds of occupational accidents may be sourced from these dangers occupational disease and other health risks is to develop reliable methods to reduce to a tolerable level. As a result of risk assessment, how they determine the size of possible accidents likely to have been an accident that all hazards in the workplace / size after the evaluation of the probability of occurrence is gained it is proven that reduced to the lowest possible level.