Aydın kenti örneğinde gençlik parkı çocuk oyun alanının yeterliliği ve tasarım ilkeleri yönünden incelenmesi
An investigation of the youth park playground in terms of adequacy and design principles: The case of Aydın city
- Tez No: 413501
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL, DOÇ. DR. ZÖHRE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çocuk oyun alanları ve oyun oynamaya olanak tanıyan kentsel yeşil alanların tümü, çocukların gelişimlerine katkı sağlayarak önemli bir işlev üstlenmektedirler. Çocuk oyun alanı; çeşitli oyun elemanları bulunan ve oyunların amacına yönelik olarak tasarlanan, oynarken sosyal ilişkilerini kurdukları, fizyolojik-duygusal gelişimlerini sağladıkları ve çocukların doğayla buluştukları açık alanlardır. Çocuk oyun alanlarının yeterli büyüklüğe ve donanıma sahip olması, çocuk oyun alanı tasarım ilkelerine uygun olarak yapılması ve iyi yönetilmesi gereken mekanlardır. Oyun alanları hitap ettikleri yaş grupları, biçimsel yapıları, görsellikleri ve yeterlikleri açısından farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; Aydın kentinde seçilen çocuk oyun alanının yeterliliğinin (halk-uzman) saptanmasına yönelik olarak sosyal araştırma amaçlı anketler yapılarak araştırılması, çocuk oyun alanlarının tasarım ilkeleri yönünden doğru olup olmadığını irdelemek, tasarımlarda seçilen bitkilerin tür seçiminin doğruluğunu saptayıp eksiklikleri ve hataları gidermeye çalışmak, doğayla bütünleşerek oyun oynama imkanı bulan çocukların daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine imkan sağlayacak ortamları tanımlamak ve Gençlik Parkı (Aydın Kenti) örneğinde çocuk oyun alanlarının nasıl olması gerektiğine ışık tutmaktır. Çalışmanın yöntemi dört aşamada kurgulanmış olup 1.aşamada çocuk ve oyun kavramları ile ilgili tanımlar ve oyun alanları tasarım ilkelerinin ortaya konduğu literatür araştırması, 2.aşamada araştırma alanı ile ilgili yapılan alanın bileşenleri açısından mevcut durumunun saptanmasına yönelik envanter çalışması, 3.aşamada ise saptanan bu envanter ışığında çalışma alanında yer alan çocuk oyun alanlarının nitelikleri ve yeterlilikleri açısından öneminin ortaya konmasına yönelik uzman (üç aşamalı uzman anketi) ve halk gruplarına yapılan anket çalışmaları ve bunların istatistiki olarak değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Son aşamada ise literatür araştırması, çocuk oyun alanlarının ve yakın çevresinin özelliklerinin belirlendiği alan çalışması ve anket sonuçlarından elde edilen verilerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda, oyun alanlarının sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin kullanımı, tasarım ilkelerine uygunluğu bakımından ele alındığında yeterliliklerinin istenilen seviyelerde olmadığı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Playgrounds and all urban green areas which provide opportunities for play carry an important role by contributing to the development of children. A playground is an outdoor area; which contains various play elements, designed according to the purposes of plays, where children build social relationships during play, maintain their physiological-emotional development and where children meet the nature. Playgrounds are places which have to be large and equipped enough, built according to the playground design principles and well administered. Playgrounds vary in respect to their target age group, physical structures, visual qualities and adequacy. The purpose of this study is to investigate the adequacy of a selected playground by means of a social research questionnaire (public-expert), to find out whether the playgrounds are suitable in terms of design principles, to determine the correctness of plant choices and to try and fix existing problems, to define places which will provide opportunities for children to play in nature and grow up as healthier individuals and to shed light on the issue of how playgrounds could be with the example of Youth Park (Aydın City). The method of the study has been set up at four stages; at the first stage a literature review was made on definitions of child and the concept of play and the design principles of playgrounds, at the second stage, an inventory of the study area was made to find out the existing state of the area components, at the third stage is composed of the evaluation of the questionnaires applied to experts (3 phase expert questionnaire) and the public aimed at finding out the qualities and adequacy of the playgrounds. And the last stage consists of a literature review, field work to determine the qualities of the playground and its surrounding area and lastly the evaluation of the data obtained from the questionnaires. As a result of the study, when the natural and cultural values of the playgrounds is evaluated in terms of their fit with the design principles, it is evident that, their qualifications are not at the desired levels.