Hizmet ömrünü tamamlamış kreozot içeren emprenyeli ürünlerin odun plastik kompozitlerinde (OPK) değerlendirme olanaklarının araştırılması
Investigation on evaluation opportunities of impregnated products containing creosote that completed the service in wood plastic composites (WPCs)
- Tez No: 413500
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, hizmet süresi sona ermiş kreozot içeren tel direklerinin geri dönüşümü ve remidasyonu amacıyla üretilen OPK'ların; benzetilmiş ve doğal dış ortam performansları, biyolojik dirençleri, fiziksel, mekanik, termal ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca GC/MS yardımıyla kreozotun yapısı aydınlatılmıştır. Sonuç olarak; belirlenen 250 bileşikten %40'ı PAH bileşenlerini temsil ettiği saptanmıştır. Remidasyon işlemi ile Polisiklik Aromatik Hidrokarbon (PAH)'lar, önemli oranda uzaklaştırılmıştır. OPK'ların dış ortam testlerinde, elde edilen parametrelere göre (FTIR, renk, yüzey pürüzlülüğü gibi) en iyi sonuçlar kreozot içeren gruplarda olmuştur. Söz konusu parametreler, odun oranı artmasıyla artmış, uyumlaştırıcı kullanımı ile düşmüştür. Yüksek Yoğunluklu Polietilen (YYPE), dış ortam performansları bakımından Polipropilen (PP)'e göre üstünlük göstermiştir. Toprakla temas testinde; beyaz çürüklük mantarı, kontrol grupları ve referans sarıçam örnekleri üzerinde saptanmış olup sarıçam örneklerinde termit zararı da söz konusu olmuştur. Deniz testinde; kontrol grupların yüzeysel zarara maruz kalırken masif sarıçam örnekleri T. navalis tarafından tamamen tahrip edilmiştir. Çürüklük testleri sonrası kreozot gruplarında ağırlık kayıpları çok düşük olmuştur. Remidasyon gruplarında su alma ve kalınlık artışı yüksek bulunmuştur. Kreozot gruplarında eğilme ve çekme dirençleri kontrole göre daha düşük olurken darbe direnci hariç eğilme, çekme ve vida tutma dirençleri bakımdan PP grupları daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, accelerated and natural outdoor performances, biological resistances, physical, mechanical, thermal and morphological properties of WPCs produced in order to the recycle and remediate of out of service creosote treated utility poles were investigated. In addition, structure of creosote was illuminated by the help of GC/MS. As a result, it was observed that 40% of the designated 250 compounds represented the PAHs. A large part of the PAHs were removed through remidation process. According to the parameters obtained in weathering tests (such as FTIR, discoloration, roughness) the WPCs produced from creosote treated wood powder showed the best performance. The parameters mentioned above increased with the increase in wood ratio, and decreased with the use of coupling agents. YYPE demonstrated superiority in terms of outdoor performances compared to PP. In ground contact test, white rot fungus was isolated and identified in control and Scotch pine samples. Thermite damage was also observed in Scotch pine samples. In marine test, while superficial damage occurred in control groups, solid Scotch pine samples were completely destroyed by T. navalis. The weight losses in creosote groups were at very low level after the decay tests. The water intake and increase in thickness were observed to be high in remidation groups. While bending and tensile strengths were lower in creosote treated WPCs compared to control, PP groups gave better results in terms of bending, tensile and screw withdrawal strengths except for the impact resistance.