Sonlu alttaşlı yapılar için iki adımlı moment metodu ve sabit eğimli yarık antenlere uygulanması
Two-step moment method for structures with finite substrates and application to linearly tapered slot antennas
- Tez No: 413564
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Sabit Eğimli Yarık Antenin (SEYA) analizi için Moment Metod modeli geliştirilmiştir. Sonsuz boyuttaki dielektrik malzeme için yaklaşık bir Kapalı Form Green Fonksiyonu (KFGF) elde edilmiştir. SEYA için elde edilen Elektrik Alan İntegral Denkleminin (EAİD) çözümünde, elde edilen yaklaşık KFGF, Galerkin moment metodu ve RWG açılım fonksiyonu kullanılmıştır. Antenin beslemesi darbe fonksiyon üreteci ile modellenmiştir. Sonlu dielektrik malzeme bu katmanda bulunan eşdeğer hacim polarizasyon akımları ile modellenmiştir. Uyarım vektörü sonlu dielektriğin polarizasyon akımları ile değiştirilmiş ve tüm iletken geometrisi değiştirilmiş uyarım vektörü ile havada yeniden çözülmüştür. Değiştirilmiş uyarım vektörünün bu iki adımlı prosedürü artan hesaplama doğruluğunun nedenidir. Yöntemin geçerliliği küçük ve büyük boyutlu SEYA'ların yayılım örüntülerinin HFSS ile kıyaslanmasıyla gösterilmiştir. SEYA'nın boy, en ve dielektrik sabitine göre yayılım örüntülerinin değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a Method of Moments (MoM) model has been developed for the analysis of the Linearly Tapered Slot Antenna (LTSA) on a finite dielectric substrate. An approximate Closed Form Green's Function (CFGF) is obtained for the infinite dielectric structure. This approximate CFGF, Galerkin type Method of Moments and RWG basis functions are used together in order to solve the Electric Field Integral Equations (EFIE) derived for the LTSA. The feed section of the antenna is modelled with a pulse excitation. Finite dielectric substrate region is modelled by equivalent volume polarization currents existing in this region. The excitation vector is modified using the polarization current density of finite dielectric and the whole conductor geometry is solved in air with the modified excitation vector. This two step procedure brings about an increased computational accuracy. Comparisons of radiation patterns for small and large LTSAs with HFFS results are presented to demonstrate the validity of the model. Variation of the radiation patterns for LTSA with the lenght, width and dielectric permittivity are presented.