Yanal yüklü kazıkların farklı zemin ve yükleme koşullarında analizi
Analysis of the laterally loaded piles under different soil and loading conditions
- Tez No: 413584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, zemin yüzeyi üzerinden belirli bir yükseklikte etkiyen yanal yük etkisi altındaki kısa kazığın, homojen ve tabakalı kum zeminler içerisinde düşey ve eğik olarak yerleştirilmesi durumunda, yanal yük taşıma kapasitesi ve pivot nokta derinliği değişimleri küçük ölçekli laboratuvar model deneyleri ile incelenmiştir. Ayrıca; deney programına bağlı kalınarak, model deney sonuçları, iki ve üç boyutlu sayısal analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, zemin sıkılığının, kısa kazığın yanal yük taşıma kapasitesine oldukça büyük bir etkisinin olduğu ayrıca, kısa kazık üzerinde meydana gelen pivot nokta derinliğinin kazığı çevreleyen zemin bölgesinin sıkılığından ve kazık yerleşim açısından etkilendiği ortaya çıkmıştır. Pivot nokta derinliğinin değişmesi, kazık boyunca pasif basınç dağılımını değiştirdiğinden, düşey ve/veya eğik kazığın yanal yük taşıma kapasitesi de bu durumdan etkilenmektedir. Deney sonuçları ile kıyaslandığında, üç boyutlu analizler çalışmayı modellemede oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. İki boyutlu sayısal analizler sonucunda elde edilen yaklaşık yöntem ile, farklı kazık yerleşim açısı ve zemin durumuna göre, kısa kazığın yanal yük taşıma kapasitesini tahmin etmede de, yeterli uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lateral load bearing capacity and the exchange of the rotation point depth and lateral load capacity of the short pile placed in homogeneous and layered sandy soil conditions by vertical and inclined, lateral loads applied at a certain height above sand surface, were examined with small scale laboratory model tests. In addition; the experimental test results, were compared with the two-and the three-dimensional numerical analyses, adhering to the test program. As a result, the soil density effects the lateral load capacity of the short pile significantly and the depth of the rotation point occurs on the short pile, affected from the density of the soil around the pile and the placement angle of the pile. The exchange of the rotation point of depth, changes the passive pressure distribution along the pile. Thus, the lateral load capacity of the vertical and/or inclined pile is affected by this situation. Compared with experimental results, modeling the present study by three-dimensional analysis programme, yielded successful results. According to the approximate methods obtained from the result of the two-dimensional numerical analysis, to predict the lateral load capacity of the short rigid pile, sufficient compliance was observed for the different pile angle and soil conditions.