Yeni hidroksi schıff bazları ve geçiş metallerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new hydroxy group-containing schiff base and it's metal complexes
- Tez No: 413583
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, glioksal ile 2-Aminofenol ve 2-Amino-4-klorofenolün kondenzasyonu sonucu oluşan Schiff bazı ve Schiff bazının Cu(II), Ni(II), Co(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu ligandların yapısı; erime noktası, elementel analiz (C,H,N,S), FT-IR, UV-vis, X-Ray, 1H NMR yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Schiff Bazının Cu(II), Ni(II), Co(II) metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş olup bu komplekslerin yapıları; AAS, erime noktası, magnetik süsseptibilite, FT-IR ve UV-vis yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin termal özellikleri TG-DTA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes of Schiff base which were prepared by condensation of glyoxal with 2-Aminophenol and 2-Amino-4-clorophenol were synthesized. Elemental analysis (C,H,N,S), FT-IR, UV-Vis, X-Ray and 1H-NMR techniques were used for the characterization of the synthesized ligands. The prepared Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes of Schiff base were characterized by AAS, melting point, magnetic susceptibility, FT-IR, and UV-vis methods. Thermal properties of the compounds were studied by TG-DTA techniques.