Triptofan uygulamalarının tuz stresi altındaki biber tohumlarının çimlenme performansları üzerine etkilerinin incelenmesi
Seed treatment with tryptophan improves germination performance of pepper during salinity stress
- Tez No: 413585
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada dışarıdan yapılan triptofan uygulamaları ile biberde (Capsicum annuum L.) çimlenme sırasında tuz stresine karşı toleransın arttırılması amaçlanmıştır. Tuz stresi koşulları altında tohum çimlenmesi ve fide çıkışını arttırmak için tohumlar farklı konsantrasyonlarda (kuru tohum, 0, 1, 10, 100 ve 1000 μM) triptofan ile muamele edilmişler ve daha sonra optimum (0 mM NaCl) ve tuz stresi (150 mM NaCl) koşullarında çimlenme ve çıkış testlerine tabi tutulmuşlardır. Ekim öncesi tohum muamelesi şeklinde yapılan triptofan uygulamaları ile tuz stresi koşulları altında biberin tohum çimlenmesi ve fide çıkış performansının olumlu yönde etkilenebileceği görülmüş ve en etkili triptofan konsantrasyonunun 10 μM olduğu saptanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına dayanarak, bir aminoasit olan triptofan tuz stresi altında biber tohumlarının çimlenme ve fidelerinin çıkış performansını arttırılmasında kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, enhancing salinity stress tolerance in pepper (Capsicum annuumL.) during seed germination by tryptophan applications were investigated. In order to improve germination and emergence under salinity stress, pepper seeds were treated with tryptophan in increasing concentrations (dry seeds, 0, 1, 10, 100 and 1000 µM), after which they were subjected to seed germination and seedling emergence tests at optimum (0 mM NaCl) and salinity stress (0 mM NaCl) conditions. The results of this research indicated that pre-sowing seed treatment with tryptophan could enhance germination and emergence performance of pepper seeds under salinity stress conditions, and of the tryptophan concentrations tested, treating the seeds with 10 µM tryptophan was the most effective concentration since it gave the highest germination and emergence percentages under salinity stress conditions. Therefore, tryptophan, which is the precursor of a broad spectrum antioxidant- melatonin, could be used effectively in enhancing seed germination and seedling emergence performance of pepper under salinity stress conditions