Aşağı Seyhan Ovası sol sahil sulaması, su ve nitrat bütçesinin modellenmesi
Modelling water and nitrate budget in left bank irrigation of lower Seyhan Plain
- Tez No: 413588
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ziraat, Geodesy and Photogrammetry, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin güneyinde yer alan Aşağı Seyhan Ovasında bulunan 9 495 ha lık alana sahip Akarsu Sulama Birliği sahasında yürütülmüş ve SWAT (Soil and Water Assessment Tool) modeli kullanılmıştır. Çalışmanın ana hedefi SWAT modelini değerlendirmek ve istasyonlardan elde edilen günlük akım değerleri ve nitrat konsantrasyonları kullanılarak kalibrasyonunun yapılmasıdır. Modelleme periyodu 2009 ve 2010 hidrolojik yıllarıdır. Modelin çalışması için ana veri girdileri iklim verileri, toprak tipi, arazi kullanımı, yönetim uygulamaları ve topoğrafyadır. Kalibrasyon için SWAT-CUP programı kapsamında SUFI-2 algoritması kullanılmıştır. Belirginlik katsayısı (R2) ve Nash-Sutcliffe (NSE) katsayısı esas alınarak günlük veriler ile kalibrasyon yapılmıştır. Model kalibrasyonu sonucunda, Akarsu sulama sahasında, SWAT programı kullanılarak hesaplanan akım değerleri ve nitrat yükü değerlerinin oldukça uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study represents an application of the Soil and Water Assessment Tool (SWAT) to an agricultural catchment, called Akarsu irrigation district, in the Lower Seyhan Plain located at the Eastern Mediterranean region of Turkey. The catchment covers a drainage area of 9 495 ha. The main objective of this study was to introduce SWAT model and calibrate the model against daily drainage discharge and nitrate (NO3) concentrations derived from the field stations. The modelling period was covering the hydrological years of 2009 and 2010. Major input variables to run the model were climate data, soil type, land use, management practices and topography at watershed scale. Sequential Uncertainty Fitting (SUFI-2) linked to SWAT was utilized for calibration of the model. SUFI-2 is associated with SWAT in the Calibration Uncertainty Program called SWAT-CUP. Calibrations were conducted using the SWAT-CUP program and SUFI-2 algorithm. Calibration based on the Nash-Sutcliffe coefficient of efficiency (E) and R2 was done through using daily data. Interpretation of model calibration results led us to conclude that the simulated SWAT drainage flows and their corresponding nitrate loads were reasonably accurate for the Akarsu irrigation district.