Bir yerel kalkınma modeli olarak Sakinşehir (Cittaslow) kavramı: Seferihisar (İzmir) örneği
Slow city (cittaslow) concept as a local development model: In case of Seferi̇hi̇sar (İzmi̇r)
- Tez No: 413589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma İzmir'in Seferihisar ilçesinin 2009 yılında Uluslararası Cittaslow ağına dâhil olmasıyla birlikte, Türkiye'de başlayan ve hızla yayılan sakinşehir kavramının, sahip olduğu kriterler ve manifestosu dâhilinde sürdürülebilir yerel bir kalkınma modeli olarak kabul edilebilirliğini tartışmak amacıyla hazırlanmıştır. Konunun sağlam temeller üzerine inşa edilmesi amacıyla sürdürülebilirlik modelleri, yerel kalkınma ve sakinşehir kavramları detaylı olarak incelenmiştir. Seferihisar'ın fiziksel ve sosyo-kültürel yapısının incelenmesiyle, ilçenin sakinşehir ölçütlerine uyumluluğu tartışılmıştır. Seferihisar'ın sürdürülebilir bir yerel kalkınma modeli örneği olarak ele alınabilmesi için 25 kaynağın incelenmesiyle temel kriterler belirlenmiş; bu kriterler ile de sakinşehir ölçütleri karşılaştırılmış ve ölçütlerin temel alındığı bir sistemde sakinşehir kavramının sürdürülebilir bir yerel kalkınma olarak ele alınma durumu tartışılmıştır. Elde edilen bulgular dâhilinde sakinşehir olma gereklilikleri ve ölçütlerine uyum sağlayan bir yerleşimin aynı zamanda kalkınmasını destekleyen sürdürülebilir bir yaklaşım içine girdiğinden Seferihisar örneğinde incelenen sakinşehir kavramının sürdürülebilir bir yerel kalkınma modeli olarak kabul edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the Cittaslow concept is examined as a sustainable local development approach in case of İzmir, Seferihisar. Seferihisar participated in International Cittaslow Network, which is a participated by the local authorities with the purpose of developing by protecting their values and identities, in 2009 as afirst member in Turkey. In the study, concepts of sustainable development, local development and Cittaslow are analyzed theoretically. Then, the relation among them is discussed. Hereat, a comparative assessment made between the indicators of sustainable local development and Cittaslow criteria. Within the context of the analysis of current situation of Seferihisar, natural, socio-cultural and economical data, actual land cover and current pollutions have been examined. Besides, developments and changes that have occurred since 2009 are evaluated by conducting a survey to determine the achievements of Cittaslow residents. In the light of the findings, it can be said that the Cittaslow criteria is largely compatible with the local development indicators. It is concluded that the works and projects done by local authorities in recent years have increased the level of compliance to the Cittaslow criteria. However, one of the main problems encountered during implementation of the Cittaslow criteria in Seferihisar is the lack of proper spatial planning and designing practices.