Single product periodic review inventory control and supplier selection: Optimization via simulation approach
Tek ürünlü peri̇yodi̇k stok kontrolü ve tedari̇kçi̇ seçi̇mi̇: Si̇mülasyon opti̇mi̇zasyonu yaklaşımı
  1. Tez No: 413590
  2. Yazar: ASLI BORU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada stokastik çevreyi ve kayıp satışı dikkate alan (R, s, S) politikasını analiz etmek için Simülasyon Optimizasyonu (OvS) modeli oluşturulmaktadır. Bu modelde, Dağıtım Merkezleri (DCler) müşteri siparişlerini karşılayan depolardır ve tedarikçiler ise DClerin yenileme siparişlerini karşılamak için imkan sağlamaktadır. Her DC ve her tedarikçinin stok seviyesi her periyot için belirli bir zaman diliminde periyodik olarak yenilenmektedir. Bu araştırmanın amacı, gerçekçi bir envanter modeli geliştirmek ve periyodik gözden geçirmeye dayalı sistemlerin araştırılmasını genişletmektir. Ayrıca, birkaç önemli konuyu: (R, s, S) politikasında her bir dağıtım merkezi ve her bir tedarikçi için başlangıç stoğu, yeniden sipariş noktası, maksimum sipariş miktarı seviyesinin optimum değerinin ne olduğu; OvS modelinin tedarikçi seçimi ve (R, s, S) politikasıyla birlikte başarıyla tedarik zincirine entegre olup olmadığı; daha detaylı bir analizle bu politikayı incelemek için istatistiksel analizlerin nasıl uygulanması gerektiğini açıklığa kavuşturmaya çalışmaktadır. Maliyet bileşen analizleri, miktar bazında analizler, sipariş bazında analizler, olasılık bazında analizler ve tedarik süresi bazında analizleri de içeren istatistiksel analizlerin sonuçlarına göre, oluşturulan model müşteri hizmetinin iyi bir şekilde devam ettirilebilmesi için uygun stok kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca, bu model tedarik zincirlerinin stok kontrolüne kolayca uygulanabilmekle beraber şirketlerin rekabet gücünü arttırırken kayda değer bir tasarrufta sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study describes an Optimization via Simulation (OvS) model developed to analyze a (R, s, S) policy under stochastic environment and lost sales. In this model, Distribution Centers (DCs) are the stores that fulfill customer orders and Suppliers serve the products to supply the DCs replenishment orders. The inventory level of each DC and each Supplier is replenished periodically at one point in time for each period. The goal of this research is to substantially develop a realistic inventory model and to expand research on periodic review system. We also try to point out several important issues: what the optimal values of initial inventory, reorder point and order-up-to level are in (R, s, S) policy for each DC and each Supplier; whether the OvS can successfully integrate the supplier selection and (R, s, S) policy for supply chain environment; how to apply statistical analysis skills to clarify this policy with a greater level of detail. According to the results of statistical analysis including cost components analysis, quantity based analysis, order based analysis, probability based analysis, and lead time based analysis, proposed model help to properly control echelon inventory so that good customer service is maintained. Also, it can be easily applied for the actual situation of the supply chain inventory system and companies may obtain a remarkable amount of saving while increasing the competitive edge.