Network management functionalities of openflow v1.3 in software defined networking (SDN) environment
Yazılım tanımlı ağ (YTA) ortamında openflow v1.3 protokolünün ağ yönetim fonksiyonları
  1. Tez No: 413591
  2. Yazar: DİYAR HAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yazılım Tanımlı Ağlar, bilgisayar ağlarındaki yeni araştırma konularından birisidir. Geleneksel ağlarda kontrol katmanı ağ cihazlarının içerisine gömülüdür. Her cihaz kendi yerelindeki bilgiye göre karar verir. YTA control katmanını global bir seviyete yükseltir. Bu ağlarda tüm ağ cihazları karar vermek için global control birimi ile haberleşirler. YTA ağ yeteneklerini ve zekasını arttırmak için yazılım kullanmak olarak anlaşılmaktadır. Openflow, YTA ortamlarında control biriminin ağ cihazlarıyla haberleşmek için ve bu cihazları control etmek için kullandığı protokoldür. YTA önemli avantajlar sunar çünkü YTA sayesinde yeni fonksiyonların ağ üzerinde uygulanması kolaylaşmıştır. Ağ yönetimi, gözetimi ve hizmet kalitesinin arttırımı konularında daha önce çalışmalar yapılmışsa da, az bir kısmı gecikme, iletilen very miktarı ve paket kaybı gibi parametrelre bağlı ağ performasının ölçümü konusunda çözüm ortaya koymuştur. Ağ yönetiminde OpenFlow ağın ihtiyaçlarına özel gözetim çözümlerinin oluşturulmasına imkan verir. Bu tezde ağ cihazlarından trafik istatistiklerini almak için OpenFlow özelliklerinin nasıl kullanılabileceğini gösterdik. Test ortamımızda toplanan trafik istatistikleri ağdaki her bir bağlantı üzerindeki kullanılabilir bandgenişliğini hesaplamak için kullanıldı. İstatistik toplama sıklığının ağ üzerine getirdiği yük analiz edildi ve toplanan istatistiklerin doğruluğu test edildi.
Özet (Çeviri)
In networking a new research area is apeared which is Software Defined Networking (SDN). A traditional network has the control plane embedded on each network device. Each device makes decisions based on device-local information. An SDN network elevates the control plane to a global level, where all network devices ask a global controller to make decisions. SDN is understood as using software to improve the network capabilities and intelligence. Openflow is the protocol that is used by controller in an SDN environment to communicate with and control network devices. SDN provides a significant advantage because it is easier to tune up and introduce new functionalities. Although there are previous work focusing on the problem of network management, monitoring and control to improve the QoS seen by the customers, only some supply solutions for measuring network performance, e.g., latency, throughput, and packet loss. We introduce how to get traffic measurement statistics from network devices in an SDN environment. In terms of network monitoring, OpenFlow allows to build a monitoring solution adjusted to the specific network needs. In this thesis we demonstrate how to use OpenFlow features to get traffic statistics from network devices. In our test environment collected traffic statistics are used to calculate the available bandwidth on each link in the network. We analyze the effect of statistics collection frequency on the network load and the accuracy of the results collected.