Zülfü Livaneli romanlarında kadın
The women's Livaneli novels
  1. Tez No: 413735
  2. Yazar: GULSHAT ZİGANSHİNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE ÖZATA DİRLİKYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Zülfü Livaneli'nin, seçilmiş olan dört romanında kadın ve kadına bakış açısını, feminist edebiyat kuramı çerçevesinde incelemeye çalışmaktayız. Zülfü Livaneli'nin yaklaşımı feminen olmaktan öte, öncelikle kadını bir insan olarak gören, toplum içerisinde tıpkı erkek gibi roller üstlenmesini arzulayan bir yaklaşımdır. Livaneli, doğrudan okura romanın nasıl kurgulandığını anlatarak, onu eserinin içine çekmekte oldukça başarılıdır. Yazarın incelediğimiz romanlarında, en önemli ortak konu, başkarakterlerinin kadın olmasıdır. Yazar, romanlarında, Cumhuriyet'in kadına vermiş olduğu sosyal ve hukuki haklarla, erkeklerle birebir aynı haklara sahip olan kadınların birey olarak var olma mücadelesinde yaşadıkları sıkıntıları konu etmektedir. Livaneli, romanlarında kadın-erkek ilişkilerinde, kadının ezilmişliğini ve toplumsal baskılar sonucunda varlığına cevap bulamamasının üzerinde durur. Üzerinde durduğu bu konuları ise, Mutluluk, Leyla'nın Evi, Serenad ve Kardeşimin Hikâyesi romanlarında dile getirmektedir. Zülfü Livaneli eserlerinde olayların gelişim sürecinde ziyade, olaylar sonucunda verilmek istenilen mesaja önem verir. Livaneli'nin en belirgin özelliklerinden biri de, eserlerinde bir ana karakter belirleyerek olayların onun etrafında gelişmesini sağlamasıdır. Yazarın, romanlarındaki ana kahramanlarının çoğu zaman kadın olması bilinçli bir seçimdir. Kadınların, dilinde, beyninde, üsluplarında kendini yaşatır. Zülfü Livaneli'nin eserlerinde 'kadın' öğesi; sevgi, yalnızlık, cinsellik, şiddet, yasak aşk, toplumun değer yargıları, kadın-erkek ilişkileri gibi birbirine bağlı sosyal ve bireysel olgularla ilişkilendirir. Livaneli, kendisinin erkek yazar olmasına rağmen kadınının toplumda sosyal statüsü, ekonomik bağımsızlığı, düşünce ve yaşam özgürlüğü gibi konularda kafa yormaktadır. Bu konularda genel kabullerin ötesinde bireysel ve özgün görüşlere sahiptir. Eserlerini kaleme aldığı modernlikle geleneği farklı şekillerde harmanlayarak romanlarında ustalıkla kullanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study I tried to analyze a woman and the vision to a woman in the selected four novels of Zülfü Livaneli within the frame of feminist literature theory. The approach of Zülfü Livaneli is beyond of feminine one, and first of all it is a approach, seeing a woman as a human being, which wants accept roles within a society just like men. Livaneli, directly explaining to a reader how the novel is composed, is successful in drawing him into the book. The most important common issue in the novels of this author is that main characters are women. The author in his novels take as the topic a problems of women, who have same rights as men due to the social and legal rights given by the Republic, during the struggle of existing as individuals. Livaneli in the novels pay attention to woman's injury and inability to find answer to her being due to social pressure in women-men relations. These issues are taken in his novels, such as Mutluluk (Bliss), Leyla'nın Evi (Leyla's House), Serenad (Serenade) and Kardeşimin Hikayesi (My Brother's Story). Zülfü Livaneli in his books attach importance to a message, which is given aftermath of events, not the during of scene. The most distinctive feature of Livaneli is that in his books events are developing surround the main character. In the novels of author the main characters mostly are women and it is conscious decision. In the books of Zülfü Livaneli 'woman' factor is related to interdependent social and individual facts such as love, loneliness, sex, violence, forbidden love, social value judgment, woman-man relations. Although Livaneli is a male writer, he is thinking a lot about issues such as woman's social status, her economic independence and opinion and life freedom. In these issues beyond the general acceptance he has original opinion. By blending modernism in his studies with traditions in different ways he can use it masterfully in his novels.