Kalıpyargısal cinsiyet ifadelerinin bellek yanılsaması üzerinde etkisi
Effect of stereotypical gender expressions on memory illusion
- Tez No: 413734
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı cinsiyet kalıpyargısal ifadelerinin bellek yanılsamasına yol açıp açmadığı ve eğer böyle bir yanılsama gerçekleşiyorsa bu yanılsama üzerinde ifadelerin duygusal değerinin etkisinin ne olduğunu incelemektir. Bu doğrultuda, bellek yanılsaması çalışmalarında sıklıkla kullanılan Deese-Roediger-McDermott (DRM) paradigması araştırmanın desenini oluşturmak için kullanılmıştır. Birbirleri ve bir hedef kelime ile çağrışımsal bağlara sahip kelimelerden oluşan listelerin kullanıldığı bu paradigmayı uygulamak amacıyla öncelikle duygusal değerine göre ayrılmış cinsiyet kalıpyargısal sıfat listeleri ve araştırmanın amacını gizlemek amacıyla kullanılan dört liste daha oluşturulmuştur. Daha sonra 85 üniversite öğrencisinin katıldığı ana çalışmada katılımcılar dört deneysel gruba ayrılmıştır. Katılımcılar önce kendilerine verilen kelime listelerini çalışmış, kısa bir dikkat dağıtma görevinden sonra tanıma görevini gerçekleştirmişlerdir. Son olarak katılımcılara, sırasıyla, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Bem Cinsiyet Rolü Envanteri ve Erkeklere İlişkin Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet kalıpyargısal ifadelerin bellek yanılsaması üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu yanılsamanın ifadelerin duygusal değerine uygun olarak gerçekleştiği görülmüştür. Son olarak, bazı cinsiyet kalıpyargısal ifadeler için gerçekleşen hatalı tanıma oranlarının açık cinsiyetçilik ölçümlerinden alınan puanlar ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bulgular ilgili alanyazın göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether or not the stereotypical gender expressions cause memory illusion and if such an illusion exists, what is the emotional valence of expressions on this illusion. Accordingly, Deese-Roediger-McDermott (DRM), which has been used frequently on memory illusion studies, was utilized in order to form the design of the study. In order to apply the paradigm, in which lists consisting of words having associative connection with each other and a target word are used, first, stereotypical gender adjective lists selected in accordance with their emotional valence was created and four other lists were also created in order to conceal the aim of the study. In the main study, in which 85 university students participated, the participants were divided into four experimental groups. The participants first worked on the word lists provided to them and after a short distraction task, they conducted the recognition task. Finally, the participants were applied Ambivalent Sexism Inventory, BEM Gender-Role Inventory and Ambivalence Toward Men Inventory respectively. The results of the study demonstrated that the stereotypical gender expressions are effective on memory illusion. Moreover, it was seen that this illusion occurs in accordance with the emotional valence of expressions. Finally, it was seen that the false recognition ratios that occurred for some stereotypical gender expressions resulted relate to the points received from explicit sexism measurements.