İbn Hacer el-Heytemî (ö. 974/1567), hayatı, eserleri ve 'el-Fetâvâ el-hadîsiyye' özelinde hadisciliği
İbn Hacer el-Heytemî (ö. 974/1567), his life, works and his position as a muhaddith regarding to el-Fetâvâ el-hadîsiyye'.
  1. Tez No: 413769
  2. Yazar: İSA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Heytemî'nin“el-Fetâva el-hadîsiyye”adlı eseri incelenmiş olup hadislerle konulara yaklaşımı ve hadis anlayışı konu edinilmiştir. Hicrî X. asırda yaşamış olan Heytemî'nin konulara hadislerle bakış açısı tesbit edilmeye çalışılmış olup hadis yorumculuğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde Heytemî'nin Hayatı ve yaşadığı dönemin siyasî, kültürel ve sosyal olaylarının, hadisleri yorumlamasında Heytemî'ye etkileri incelenmiştir. Diğer taraftan Heytemînin hocaları ve talebeleri de ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Heytemî'nin“el-Fetâvâ el hadîsiyye”si incelenmiş olup eserin içeriği, kullanılan kaynaklar, eser üzerine yapılan değerlendirmeler ve Heytemî'nin peygamber tasavvuru ele alınmıştır. Sonuç olarak, Heytemî eserini oluştururken problemlere yaklaşımında hadisleri yoğun bir şekilde kullandığı, çok çeşitli kaynaklardan faydalandığı, yaşadığı dönemin sosyal ve kültür yapısının üzerinde etkili olduğu ve hadislere yaklaşımında mütesahil davrandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this work, the Book, el Fetâvâ el-hadîsiyye is examined and Heytemî's approach to the subjects with hadiths and his understanding of Hadith have been subjected. Heytemî's perpective on subjects with Hadiths were studied to determine. In the first part, His life, impacts of the social, culturel, and political life on Heytemî's understanding of hadiths were discussed. On the other hand his teachers and students were discussed as well. In the second part, el Fetâvâ el-hadîsiyye is examined and the book's subjects, its sources, the comments on the book and Heytemî's immegination of prophet were discussed. In conclusion, it can be said that Heytemî used hadithes intensely when he discussed the subjects of his book. He also used many valuable resources in his book. Social, culturel and political situations affected on Heytemî. It can be said that his approaching to hadithes is not very strict and he used some fabrication hadithes on his book.