Yerel bilgisayar ağlarında optimum verim ve bir yerel ağ tasarımı
  1. Tez No: 41392
  2. Yazar: AHMET ALABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bugün bir çok resmi ve özel kuruluşlarda görülen bilgi paylaşımı, ortak kaynakların kullanım ihtiyacı, bilgilerin en kısa zamanda, hızlı ve aynı zamanda ekonomik bir şekilde elde edilme isteği LAN (Local Area Network-yerel ağ)'ı güncel kılmıştır. Bir LAN kurulurken verimliliği, güvenirlik, iletişim etkinliği-hız- ve maliyet gibi faktörler etkiler. Bu çalışmada yerel ağ teknolojisi (standartlar, protokoller, topoloji) incelenmiştir. Bu incelemede LAN üzerinde bu gün yoğun bir çalışmanın olduğu ve bunun sonucunda da bir kıs minin kendiliğinden (de facto standart), bir kısmının da kuruluşlarca saptanan (de jure standart) standartların oluştuğu gözlenmiştir. İletişimin yaygın bir şekilde Ethernet standartları ve Novell iletişim protokolleri ile yapıldığı ve standartları bunların belirlediği tesbit edilmiştir. Diğer iletişim standardı ve protokollerinin de kullanıldığı, ancak gerek iletişim ve gerekse kullanım için özel ortamların aranması ve maliyetlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Optimum verimi, yazılım, donanım, veri iletişimi ve in san faktörleri etkiler. Bunlardan yazılım ve donanım ile veri güvenliği sağlanır, özellikle topolojinin seçimi ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü maliyet, ve iletişim hızı faktörleribu topolojiye bağlı olarak değişmektedir. Çalışmaya eklenen ağ tasarımı gerçek bir proje üzerinde uygulamaya sahiptir ve bir probleme çözüm getirmiştir. Ayrıca çalışma sonuna ilave edilen sözlük ağ terminolojisinin anlaşılmasına katkıda bulunabilecek kelimelerden, kavramlardan ve kısaltmalardan meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays in many official and private companies, sharing knowledges, using common sources and need of getting knowled ges faster and economical make LAN (Local Area Network) con temporary. Reliability, communication activity -velocity- and cost effect productivity during establishing the LAN. In this study the local area network technology (stan- darts, protocols, setlement) is examined. Today there are very intensive studies From the result of these studies, the standarts that are created by itself (de facto standart) or companies (de jure standart) are observed in this examination This study fixed that the communication is made by Et hernet standarts and Novell communication protocols with widespread way and the standarts are determined by them. And it is seen that the other communication standarts and protocols are used but the cost's much expensive and it needs private conditions for either communication or using. Optimum productivity is effected by shareware, hardware, data communication and human factors. Shareware and hardware provide data security. Also choosing the settlement takes an important care. Because the cost and communication velocity factors change according to this settlement. Network scheme, which is -added on this study, will beapplied on a real project and finds a solution to a problem. Also the words, concepts and abbreviations which can be useful in network terminology are listed in index that is added on the last page of the study.